Kartal Belediyesi Sorunlara Çözüm Üretiyor

- Yorumlar

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Gürer, Bilecik Gölpazarı Derneği’ni ziyaret etti

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal Bilecik Gölpazarı ilçesi ve Gökçeler Köyü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği’ni ziyaret etti. Gökçeler Köyü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Özer ve Gölpazarı dernek yöneticileri ile görüştü. 1976 yılında kurulan dernekte soruları yanıtlayan Gürer, Kartal Belediyesi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ana arterler ile ilgili bir soru üzerine Gürer, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yasa ile belirlenen görevleri hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Büyükşehir’in olduğu yerde ilçe belediyelerine başlıca bırakılan görevlerin imar, temizlik, park, sokak araları, yol ve kaldırım, çevre, zabıta gibi hizmetler olduğunu belirtti. Ana caddelerin ise büyükşehirin sorumluluğunda olduğunu anlattı.

Kanalizasyon, ulaşım, durak yerleri, bariyerler, itfaiye, mezarlık, cenaze hizmetleri, sokak hayvanlarına barınak, sinek vs. haşerelerle mücadele etmek, sahil ve büyük meydanların bakımı, düzeni, sokak adlarının verilmesi İSKİ-AYEDAŞ gibi kuruluşların yaptığı sokak aralarında dahil çalışmalarla oluşan ve tranşa denilen yol çalışmalarının asfaltlanması ve düzenlenmesi hizmetlerinin büyükşehir belediyesinin görevi olduğunu ifade etti.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz döneminde belediyenin sosyal belediyeciliği benimsediğini ve 230 proje ile halkın sorunlarına çözüm üreten çalışmalar yapıldığını söyledi ve şöyle konuştu: -“Kartal Belediyesi el ürünleri, aşçılık, halı dokuma gibi kadınlar için meslek eğitimi yanında müzik, okuma yazma, resim, folklor kursları açıyor. Bu yıl Halk Eğitim işbirliği içinde 4000 e ulaşan kişi bu kurslardan yararlandı. Başkanımız Altınok Öz, “Sosyal yardım projemiz ile 12 bin yurttaşa yardım desteği sağladık. Bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor. İhtiyaç sahibi asker ailelerine, öğrencilere destek oluyoruz. Gönül Çarşısı ile yardım yapıyoruz. Kartal’da ibadethanelere, okullara destek sağlıyoruz. 124 ibadethane,165 eğitim kurumu,41 sağlık kurumunun bakım-onarım tadilat işlerini yaptık. Kartal Belediyesi olarak ibadethane ve okulların sorunlarına çözüm üretiyoruz.” dedi.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer ilçe genelinde 13 ayrı noktada iftar yemekleri verdiklerini ve 10 ayrı yerde Kültür Müdürlüğü tarafından Türk Tasavvuf konseri, orta oyunu, semazen, meddah gibi etkinlikler düzenlediklerini de ifade etti. Belediyenin yaptığı sosyal faaliyetleri kapsamlı olarak anlatan Gürer, kadınlar, gençler, çocuklar, engelliler için yapılan çalışmalardan, kültür ve sanat faaliyetlerinden, belediye sosyal tesislerinden de söz etti. Gökçeler Köyü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Özer’de ziyaretten dolayı teşekkür etti ve “Çok farklı konularda bilgilendik. Bizim derneğimiz Gölpazarı ilçesi ve Gökçeler Köyü’nün yer aldığı bir yapı. Belediye hizmetlerini böylesine kapsamlı ilk kez dinledik. Çok yararlı oldu. Öğrenmek istediğimiz konularda da açıklayıcı bilgi aldık.” dedi. Gölpazarı dernek yöneticileri Nazif Özer, Bünyamin Yıldız, Mehmet Sönmez, Burak Yılmaz ve dernek üyeleri de bu tür ziyaretlerin belediye çalışmalarının bilinmesi adına çok yararlı olduğunu ifade ettiler.

x