Sahaf Festivali başladı

Dokuzuncu Beyoğlu Sahaf Festivali Tepebaşı’nda başladı, 11 Ekim’e kadar da açık olacak ama bu tatil tam bir fırsattır.

Uzun bayram tatilini benim gibi İstanbul’da idrak edecek olanlara, hoşlarına gideceğini düşündüğüm bir önerim var.
Dokuzuncu Beyoğlu Sahaf Festivali geçtiğimiz günlerde Tepebaşı’nda başladı, 11 Ekim’e kadar da açık olacak ama bu tatil tam bir fırsattır.
Festivale ve sahaf arkadaşlara fazla uzak olmayan bir kitapsever olarak, belki işe yarar umuduyla birtakım tüyolar paylaşabilirim sizinle.
*
ISINMA TURU MÜHİM: Biraz alışveriş dergisi sloganı gibi olacak fakat iki ısınma turu atmadan karar vermeyin.
İlk turda aklınızda kalanlara ikinci turda daha detaylı bakın, başka tezgâhta benzerini/aynısını gördüyseniz fiyat ve kondisyon karşılaştırması yapın, son fiyatı öğrenin ve aklınıza yatarsa üçüncü turda alın.
BÜTÇE İŞLERİ: İlk tavsiyem sahaf turuna çıkmadan önce bir bütçe belirlemeniz olacaktır. Ben asla başaramam, hatta bu tavsiyeyi koluma dövme yaptırmak istiyorum ama belki siz becerirsiniz.
Çok aradığınız, onsuz yapamayacağınızı düşündüğünüz bir kitap, dergi, plak, afiş vb için esnetme payınız olsun ama onu aldıysanız elinizdeki diğer hadiseleri sessizce yerlerine bırakın ve olay yerinden sessizce uzaklaşın.
PAZARLIK VAR ISRAR YOK: Sahaf arkadaşların önemli bir bölümü makul bir diyalog eşliğinde “kapakta, kapak içinde” yazan fiyatı kırmaya açıktır, yani pazarlık yapabilirsiniz.
Ama bazıları da samimi olarak en uygun fiyatı yazmıştır ve prensip olarak indirim yapmaz. Sonra bu iyi kalpli ve gerçekten indirim yapmış sahaflara “huysuz” diyorsunuz, ayıp ediyorsunuz! Pazarlıkta teklif var, ısrar yok diyelim özetle…
NE ALABİLİRSİNİZ: Çok düşük bir bütçeyle “Ne alırsan…” tezgâhlarından iyi bir kütüphane için temel oluşturabilirsiniz.
Dikkatli bir tarama neticesinde 1 TL tezgâhından neler çıktığına inanamazsınız.
Bütçesi daha geniş olanlar için sınır yok. İlk baskılar, müzelik değerde imzalı kitaplar, mücevher değerine ulaşmış bazı Türkçe plaklar, hayalleri süsleyen dergi koleksiyonları…
ZAMANLAMA MÜHİM: Tercihim erkenden, “her şey yerli yerindeyken”, yani henüz fazla satış yapılmamışken gitmektir. Böylece bir süredir peşinde olduğunuz kitabın akıbetinin “Az önce sattık…” şeklinde iletilmesi karşısında metanetinizi koruyabilirsiniz.
Geç gitmenin de faydası olabilir mi peki? Cevap “Evet, kesinlikle” olacaktır. Akşam saatlerinde sahaf arkadaşların fiyatlar konusunda daha esnek davrandıkları şeklinde bilimsel hiçbir temele abanmayan bir tespitim var.
Festivalin sonlarına doğru, geri taşınacak kitapların ağırlığını da düşünen sahafların fiyatları iyice kırdığı ise çok aranırsa bilimsel bir temele iliştirilebilir gerçeklerdendir.
GEZMESİ YETER: Bu festivali sadece alışveriş yapmak için düşünmeniz de gerekmiyor. Benzerleri sayılı kütüphanelerde olan ilk baskı kitapları görmek için bir müze gezisi olarak da görebilirsiniz.
Yarın (çarşamba), biraz yağmur var İstanbul’da; onun dışında plan yapmamak için bahane göremiyorum…

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar