Dünyadaki ağaçların yarısını insanların yok ettiği ortaya çıktı

- Yorumla

İnsanlar, okyanusun içine plastik boşaltarak ya da gökyüzünü karbon ile doldurarak dünya ekosistemi üzerinde en büyük yok edici etken olmaya devam ediyor. Ama bunun tek suçlusu modern toplumlar değil. Çevre mirasını tahrip edişimiz geçmişe de dayanıyor. Uygarlığın doğuşundan bu yana dünyadaki tüm ağaçlarının neredeyse yarısının yok olmasına sebep olduk.

İlk veri tabanı bazlı küresel ağaç sayımı da ortaya koyan bu büyük çaplı ekolojik çalışmanın iç karartıcı sonuçları bugün Nature dergisinde yayınlandı. Çalışmaya göre dünyada şu anda yaklaşık 3.04 trilyon ağaç bulunuyor. Kabaca hesaplarsak, kişi başı 422 ağaç düşüyor. İyi haber şu ki, daha önce yapılan küresel ağaç sayısı tahminlere göre yedi kat daha fazla ağaç bulunduğunun ortaya çıkması. Ancak kötü habere gelirsek, insanlığın ortaya çıkışından beri ağaç sayısının %46 azaldığı tespit edildi.

Araştırmacılar bu sayılara ulaşmak amacıyla Antarktika hariç dünyadaki tüm kıt’alardan ağaç yoğunluğunun ölçümü için 429,775 toprak örneği topladı. İklimle ilgili uydu verileri, topoğrafya ve insanların toprak kullanım oranları bu ölçümlerle birleştirildi. Bu şekilde dünyadaki her bir kilometre için ağaç yoğunluğu tahmin edebilen bir model ortaya çıkarıldı.

Orman örtüsü kaybının uzaysal haritaları ile ağaç yoğunluğu tahminleri birleştirilerek insanların dünyada her yıl 15.3 milyon ağacı kestiği ortaya çıkarıldı. Orman kaybı oranı en çok tropikal kuşakta olmasına rağmen gezegendeki ormanlardan aslan payını 1.39 trilyon ile yine bu kuşak alıyor. Dünyadaki net ağaç kaybı ise yıllık 10 milyon olarak bulundu. Bunun için dünyanın ılıman bölgelerindeki orman ağaçlandırma çalışmalarına teşekkür etmek gerekiyor.

dünya

İnsanlığın ağaçlar üzerine bu etkisi bizi endişelendirmeli mi? Kesinlikle. Çünkü ağaçlar ekosistemin yenilenmesinde, suyu temizleyerek, verimli topraklar ortaya çıkararak ya da bize yiyecek sağlayarak önemli bir rol üstleniyor. Ağaçlar ayrıca her yıl insanların karbon emisyonunu muazzam ölçüde emerek iklim değişikliği etkileri konusunda inanılmaz bir tampon oluşturuyor. Ağaçlar yok olursa dünyanın karbonu ayırmadaki doğal yeteneği de yok olmuş olur.

Basitçe söylemek gerekirse, daha az ağaç, insanlık için daha güvensiz bir gelecek demektir.

gricizgi.com

x
Yorumlar