CHP’den Tuzla sahili için TBMM’ye önerge

- Yorumlar

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Tuzla sahilinde yapılmak istenen dolgu alanı için TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sahil düzenlemesi projesi kapsamında Tuzla’daki (İDO iskelesi ve İTÜ arasındaki) koya dolgu yapılarak yapılaşmaya açılacağına yönelik çalışmalar yürütüldüğü gerekçesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi verdi.

İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, “Marina ve AVM gibi yapıların kentlilik kültürüne olan etkisinin araştırılması, olası bir depremde bölgede meydana gelecek hasarın tespiti, deniz ekosisteminde meydana gelecek tahribatın etüt edilmesi ve iddia edildiği gibi rantsal faaliyetlerin araştırılması ve gereken önlemlerin alınması amacıyla İçtüzüğümüzün 104 ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve talep ederiz” denildi.

TUZLA HALKININ DENİZDEN UZAKLAŞTIRILMASI KABUL EDİLEMEZ

Araştırma önergesinde; “Doğal koyların ve yürüyüş yollarının kapatılması yetmezmiş gibi, sahil şeridinde bulunan ve tek yürüyüş alanı olarak kalan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) iskelesi arasındaki alanında bulunan 27 bin metrekarenin de doldurularak Tuzla halkının denizden uzaklaştırılması kabul edilebilir bir durum değildir” denildi.

Önergede şöyle denildi:

“AK Parti iktidarı ile artan Alışveriş Merkezi (AVM) ve Marina benzeri yapı hastalığı ne yazık ki Tuzla ilçesine de sirayet etmiş sahil şeridi yok ne denecek noktaya getirilmiştir. İlçe halkının bisikletleriyle gezindiği, aileleriyle yürüyüş yaptığı sahil şeridi, alışveriş merkezleri nedeniyle neredeyse araç trafiğinden geçilemez hale gelmiştir.

Doğal koyların ve yürüyüş yollarının kapatılması yetmezmiş gibi, sahil şeridinde bulunan ve tek yürüyüş alanı olarak kalan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) iskelesi arasındaki alanında bulunan 27 bin metrekarenin de doldurularak Tuzla halkının denizden uzaklaştırılması kabul edilebilir bir durum değildir.

Tuzla ilçesi; Deprem riski açısından “1.Derece” deprem bölgesidir. Dolayısıyla sahil şeridinde bulunan ve jeolojik-jeofizik açıdan risk taşıyan bölgelerde denizin doldurulması ve gerekli stabilizasyonun sağlanması büyük riskler taşımaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik ve Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Eser Durukal bir haber sitesine Tuzla ilçesinin depremselliğine ilişkin şu bilgileri vermişlerdir: “Tuzla konumu itibariyle riskli bölge olarak tabir ettiğimiz yerlerden biri. Bölgede büyük ihtimalle büyük hasar ve yangın olur. Çünkü bütün yumurtaları aynı sepete koymuşuz. Bu tip işlerde en emniyetli tesis bile en çok komşusu kadar güvenlidir. Tuzla Bölgesi’nde kimin ne tedbir aldığı belli değil. Bölgede herkesin amacı hızlı üretim gerçekleştirmek oldu. Eğer şu dakikadan itibaren tedbir alınmazsa, maalesef bölgedeki sanayinin durumu iyi değil. Unutulmamalıdır ki böyle bir sanayinin hasar görmesi, neticede Türkiye ekonomisinin zarar görmesidir. Bu nedenle Tuzla Bölgesi’nde mutlaka ve mutlaka depreme karşı tedbir alınmalıdır”.

Yine Prof. Dr. Eser Durukal, “Tuzla tarafında tsunami ihtimali bulunduğunu, geçmişte tam yaşını bilmedikleri bir deniz altı heyelanı olduğunu vurgulayarak, “Hem faylanmadan, hem de deniz altı heyelanlarından dolayı tsunami olabiliyor. Tuzla Bölgesi için de böyle bir risk var” demiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Tuzla Belediyesi bölgeyle ilgili projelerini uygulamaya koyarken ne yazık ki bölge halkından ve sivil toplum örgütlerinden görüş almamıştır. Tuzla Belediye Başkanı, Tuzla Belediye Meclisi’nde yaptığı bir konuşmada hiçbir resmi anket ve veriye dayanmayan bir açıklama yaparak “Tuzlalıların yüzde 90’nın bu projeyi desteklediğini” ifade etmiştir. Oysa gerçek bu şekilde değildir. Belediye bu gerçeği görmek istiyorsa 5393 Sayılı Belediye Kanunun 15’inci maddesinde öngörüldüğü üzere ““Belediye, belde sakinlerinin belediye hizmetleriyle ilgili görüş ve düşüncelerini tespit etmek amacıyla kamuoyu yoklaması ve araştırması yapabilir” halk oylaması yetkisini kullanmalıdır. Yapay ve kent suçu niteliğindeki “rant” projeleri yerine var olan yeşil alanların ve kıyıların düzenlenerek halkın eşit ve serbest kullanıma açılması vatandaşlar açısından Anayasal bir haktır” denildi.

Önerge milletvekilleri; Enis Berberoğlu, Eren Erdem, Ali Şeker, Ömer Süha Aldan, Haydar Akar, Dursun Çiçek, Ceyhun İrgil, Muharrem Erkek, Mazlum Nurlu, Emre Köprülü, İbrahim Özdiş, Melike Basmacı, Hilmi Yarayıcı, Mustafa Adıgüzel, Tufan Köse, Namık Havutça, Ahmet Akın, Bülent Kuşoğlu, İrfan Bakır, Musa Çam, Çetin Arık, Tacettin Bayır, Cemal Okan Yüksel, Devrim Kök, Zülfikar İnönü Tümer’in imzalarıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

TUZLA’DA NE OLMUŞTU?

Tuzla’daki İDO iskelesi ve İTÜ arasındaki küçük koya dolgu yapılmasını istemeyen Tuzla-Der üyeleri eylem yaptı. Tuzla-Der üyesi bir grup Tuzla Sahili’nde bir araya geldi. Eyleme CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da destek verdi. Grup, sahile dolgu yapılmaması için toplanan 10 bin imzalı kağıdı, iple birbirine bağlayarak sahil boyu uzattı. “Tarihi Tuzla’ya dokunma” imza kampanyası kapsamında toplanan 10 bin imza, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na iletilmesi için CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’a teslim edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tuzla sahilindeki koyun dolgu yapılarak yok edilmesine karşı çıkan yurttaşların topladığı imzaları teslim aldı. Tuzla Sosyal Yardımlaşma Derneği (Tuzla – Der) tarafından toplanan on bin imza, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teslim edildi.

Yarkadaş’ı CHP Genel Merkezi’ndeki makamında kabul eden Kılıçdaroğlu, “Sahilin ve koyun toprakla doldurulması doğru değil… Projeyi inceleteceğim… Halkın kendiliğinden bir araya gelerek bir ayda on bin imza toplaması da önemli ve anlamlı. Bu çığlığa kulak verecek, sahilin korunması için gereken çabayı göstereceğiz” dedi.

x