Suriyeliler haftada 300 TL’yi beğenmeyerek iş bırakıyor

- Yorumla

Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 2 milyona yaklaştı. Güneydoğu’dan kaçak olarak yurda giriş yapanların bir bölümü çareyi kamplara sığınmakta, bir bölümü de bölge şehirlerinde başını sokacak bir yer ve iş bulmakta görüyor. Çankırı’ya gelenlerin sayısı da her gün artıyor. Çankırı’da yaşama tutunmaya çalışan Suriye ve Irak uyruklu vatandaşların bazıları oto sanayide çalışıyor. Bazıları ise parklarda akşama kadar oturuyor.

Sanayi esnafı da sığınmacı olarak Türkiye’ye gelen kişilerin iş beğenmediklerinden yakınıyor. Sanayideki dükkanına birçok Suriyeli ve Iraklı’nın çalışmak için geldiğini anlatan bir esnaf, “İş veriyoruz. Onların ailelerini geçindirmeleri için yardımda bulunuyoruz. Fakat gelenler 1-2 gün çalıştıktan sonra kaçıyor. Haftalık 200-300 TL ücret alıyorlar. Ama çalışmıyorlar. Birçoğu parklarda boş boş oturuyor.” ifadelerini kullandı.

Oto sanayi sitesinde motor ustası olarak çalışan Irak göçmeni 4 çocuk babası Velit Hamit Feyad ise “Ailemin geçimi için sanayide çalışıyorum. Türkiye’ye 1 yıl önce geldim. Ailemi geçindirmek için sanayide çalışıyorum. Zor geçiniyoruz ama buna da şükür buradaki insanlar bize iş imkanı verdi, Allah onlardan razı olsun.” dedi.

Öte yandan; Suriyeli sığınmacılar, toplanma alanı olarak Çankırı’nın merkezinde bulunan Karatekin Parkı’nı tercih ediyorlar. Parkta mülteci kamplarını andıran görüntüler ortaya çıkarken, görüntü Türk vatandaşları da rahatsız ediyor. Çevre esnafı ve vatandaşlar yetkililerin duruma çözüm bulmasını istiyor.

x
Yorumlar