Kreşlerdeki Minikler Yerli Malı Haftasını Kutladı

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Kreşlerinde eğitim gören minikler, öğretmenleri ve velileriyle birlikte Yerli Malı Haftası’nı kutladı. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, Yakacık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi ve Hürriyet Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde düzenlenen etkinliklere Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Başkan Yardımcıları Dr. Turgut Mermertaş, Mustafa Fehmi Okay, Kartal Belediyesi CHP Meclis Üyeleri, Karyapsan Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Zorgül, Kreşler Müdürü Enif Yavuz Dipşar, Basın Yayın Müdürü Nur Gülmez Bel, mahalle muhtarları, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yerli malının öneminin vurgulandığı etkinlikte; bir ülkenin gelişmesinin, yerli ürünler ve yerli sanayi ile mümkün olacağını söyledi ve “Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı” dedi.
Soğanlık Yeni Mahalle Kreşi Eğitim Sorumlusu Hande Erdoğan’ın sunumu ve geçmiş yıllardaki etkinliklerin sine vizyon gösterisi ile başlayan etkinliklerde Başkan Altınok Öz, Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay ve Kreşler Müdürü Enif Yavuz Dipşar, çocuklar, kreş öğretmenleri ve velilere ayrı ayrı konuşma yaptı. Kutlamada; yöresel kıyafet giyen, yöresel oyunlar oynayan ve türküler ve maniler söyleyen çocuklar; sergiledikleri ‘Sıra Gecesi’, ‘Kaşık Oyunu’, ‘Kemençe Dinletisi’, ‘Meyveler Şiiri’, ‘Pazara Gidelim’ şarkısı ve ‘Kolbastı Oyunu’yla, hem eğlenceli vakit geçirdiler hem de izleyenlere duygu dolu anlar yaşattılar. Etkinliğin ardından tüm katılımcılara; veliler tarafından yerli ürünlerle ve el emeğiyle hazırlanan yöresel yemekler ikram edildi.

Kreşler Müdürü Enif Yavuz Dipşar, “ 2009 yılında Kartal Belediyesi’nin 1 kreşi varken bugün, Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ün sayesinde kreş sayımız 11’e ulaştı. 620 öğrenci eğitim yuvasına, 120 kreş öğretmeni de işe kavuştu. Unutmayınız ki Başkanımızın seçim beyannamesinde verdiği ‘Her mahalleye 1 kreş’ sözü sayesinde buradayız. Hem tüm ekibim, öğrencilerim; hem de siz velilerimiz adına, çocuklar için yatırım yapan Türkiye’nin ilk Belediye Başkanına teşekkürü bir borç biliyorum. Ne kadar büyük bir aile olduğumuzu unutmadan, Başkanımızın çizdiği, Atatürk ilke ve inkılaplarıyla aydınlanan yolumuzda eğitim verdiğimiz öğrencilerin yarınlarımız olduğunu biliyor ve bu sorumlulukla çalışıyoruz” dedi.

Daha sonra konuşan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay, yerli malı kullanmanın önemine değinerek “Yerli üretime, yerli ürünlere sahip çıkmalıyız. Ailenize yerli malı ürün almalarını söyleyin. Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ün dediği gibi -Yerli malı kullan, işçin işinden olmasın- Bunu aklımızdan çıkarmayalım. Çünkü üretmeyen bir ülkenin geleceği olamaz”dedi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz de öğretmen, öğrenci ve velilere hitaben yaptığı konuşmada, “Bu etkinliği düzenleyen Kreş Müdürlüğümüze, çocuklarımızı bu seviyelere getiren öğretmenlerimize ve ekibimize huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu programı izlerken, 60 küsür yaşlarında biri olarak, bu çocukların yaşlarına, 50’li yıllara döndüm. O zamanlar bizler de Yerli Malı Haftası kutluyorduk, bu etkinlikler uzun süre unutuldu. Kore’de ekonomik kriz çıktığında Koreliler, Kore’ye ait olmayan hiçbir ürünü almadı ve bu sayede ülke kalkınmasını sağladı. Bizler o bilinçte olmadığımız için bu yaklaşıma başka isimler takarak yerli malına karşı çıktık, sahiplenmedik. Global ekonominin söz sahibi olduğu dünyada Yerli Malı Haftası kutlamak ciddi bir sorun. Bu çocuklara, böyle bir dünyada böyle programlar düzenleyerek yerli malını hatırlattıkları için ve akıllarımızda böyle bir şey olduğunu, bizlerin belleğinde bir nebze olsun kalmasını sağladıkları için çocuklarımıza teşekkür ediyor, sizlere de bu etkinliğe katılarak bu haftayı önemsediğiniz için ayrıca teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda, güzel hizmetleri ve doğru düşünceleri, çağdaş bir ülke olma duygusunu içimizde hissederek sürdüreceğiz” dedi.

KRES YERLI MALI (4)

KRES YERLI MALI (6)

x