İstihbarat birimleri ‘canlı bomba’ şüphesiyle beş IŞİD’liyi arıyor

- Yorumlar

Bir hafta içinde iki ayrı şehrinde canlı bomba saldırısı yaşanan Türkiye’deki ‘istihbarat zaafiyeti’ bir kez daha gündeme gelirken, istihbarat birimlerince eylem yapacağı tespit edilen beş IŞİD’linin bilgileri ve fotoğrafları tüm birimlere rapor edildi.

Habertürk’ten Enis Yıldırım’ın haberine göre, listede ismi olan ve ABD pasaportu taşıyan Abu Ayman At-Maghribi’nin (32-kod adı Darvan el-Haymar), eşi Khadiji Nejarı ve iki çocuğuyla 17 Ocak 2014’te Türkiye üzerinden Fas’a gitmek amacıyla ABD’den ayrıldığı ancak ailenin Fas’a gitmediği belirlendi. Eşi ve iki çocuğuyla Türkiye’de olduğu tahmin edilen Maghribi aranıyor..

Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısını düzenleyen Nabil Fadıl’ın arkadaşı olduğu belirlenen Suriye pasaportlu Rashed Alabdalah Algaagan’ın (35) ise Suriye’den sahte kimlikle yeniden Türkiye’ye giriş yapacağı tespit edildi.

‘Şehitlik sırası bizde’

İstihbarat birimleri, geçen yılın temmuz ayında çatışmada öldüğü öne sürülen IŞİD üyesi Muhammed Ürkmez’in kardeşi Furkan Ürkmez’in de 6 Mart 2016’da Gaziantep üzerinden Suriye’ye geçiş yaptığı yönünde bilgi aldı. Ürkmez’in örgüt tarafından canlı bomba olarak kullanılacağından şüpheleniliyor.

Whatsapp üzerinden eşine, “Şehitlik sırası bizde” diye mesaj attığı belirlenen Hasan Hüseyin Uğur’un da bombalı eylem yapabileceği belirlendi.

Rusya vatandaşı Azeri asıllı İsa Tupolov’un halen Suriye’nin Rai kentinde bulunduğu, Türkiye ve Azerbaycan’da eylem yapmayı planladığı bilgisine ulaşıldı.

Emniyet birimleri İstiklal’de yaşanan bombalı saldırının ardından sahte kimlik kullandıklarını açıkladığı üç IŞİD’li; ‘Mervan’ kod adlı Hacı Ali Durmaz, ‘Abdüllaftif Efe’, ‘Sarı Yunus’ ve ‘Muhammet Ali’ kod adlarını kullanan Yunus Durmaz ve ‘Ebu Cihat’ kod adlı Savaş Yıldız’ın fotoğraflarını basınla paylaşmıştı.

Başta İstanbul: Emniyet, saldırı talimatı aldığını tespit ettiği üç IŞİD’liyi arıyor

x