2016’nın ilk üç ayında 94 kadın erkekler tarafından öldürüldü

- Yorumlar

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2016’nın ilk üç ayında 94 kadının cinayete kurban gittiğini, aynı dönemde cinsel saldırıların da ciddi artış gösterdiğini açıkladı.

Platformun açıkladığı verilere göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun dediğinin aksine ‘algıda seçicilik’ söz konusu değil: “Kadın düşmanları var, kadına şiddet var, kadın cinayetleri var, cinsel saldırılar var.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kadın hareketinin yıllardır beş temel talebi vardı. Bu taleplerin ilan edildiği yıldan bu yana ise kadın cinayetlerinde ciddi artış yaşandı. Kadın cinayetleri ve cinsel saldırılardaki artışlar tesadüf değil. AK Parti’nin bütünlüklü politikası: Kadın ve çocuk düşmanlığı. Kadın hareketinin taleplerinin karşısında kadın düşmanlığının olabilecek her bir örneğini AK Parti’nin bakanları sergiledi. Kadınları anneliğe ve evliliğe zorlamakla başlayan bütünlüklü politikasını 2016’da da devam ettireceğinin işaretini, 2015 Aralık’ta kadınların içinde öldürüldüğü evliliği kurtarmak üzere kurulan Boşanma Komisyonu’nu kurarak verdi. 2016’ya kız çocuklarını cinsel istismarcılara hedef gösteren fetvasıyla giriş yaptı. Bunun devamını kadına şiddetin üstünü örtmeye çalışan ve istismarcıları koruyan açıklamalarıyla getirdi. Kadın düşmanı ve halk düşmanı politikalarınızın hesabını soruyoruz: Bir kereden bir şey olmazdı madem, kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmamasını sağlayacak yasayı bir kerede çıkarsaydınız. Yapmadınız, Özgecan’ı kaybettik. Tüm toplumun huzurunda bu yasa için adını ‘Özgecan Yasası’ olarak zikrederek söz verdiniz. Hesap verin.”

AK Parti hesap vermeli

Kadın cinayetlerinde ateşli silah kullanımının yüzde 200 arttığına işaret eden açıklama, ülkede süren savaş ortamının erkekleri ateşli silah kullanmaya teşvik ettiğini iddia etti. Açıklama şöyle devam etti: “Altına devletin imzasını attığınız, kadınları koruyacağınıza yıllar önce söz verdiğiniz ‘İstanbul Sözleşmesi’ ile ilgili tek bir somut adım atmak şöyle dursun, bu sorunun üstünü örtmeye çalıştınız. Kadın cinayetleri var ve kadın cinayetlerindeki artışın sorumlusu kadınları korumanın aksine hedef gösteren politikalarınızdır.”

Kız çocuklarını ensest cinsel saldırılara hedef gösteren fetvayla kendini gösteren, AK Parti’nin kadın düşmanlarıyla ‘dayanışma pozu’nun Ensar Vakfı özelinde de sergilendiğini ifade eden açıklama, “Raporumuzdaki cinsel saldırılar dosyasında, bu fetvadan sonra ülkede artış gösteren cinsel saldırıların sadece örnekleri var. Bu örnekler bile sayfalarca sürerken, bu suçların teşvik edicisi ve müsebbipleri olarak hesap verin” dendi.

x