Türkiye vatandaşlarının kimlik bilgileri ve adresleri internete sızdırıldı

- Yorumlar

Bir internet sitesinde Türkiye vatandaşlarının tüm kimlik bilgileri ifşa edildi. Arama kutusuna isim-soyisim veya kimlik nosu yazmak suretiyle aranan kişinin kimlik bilgileri öğrenilebiliyor.

Siteye TİB’in müdahalesiyle erişime kapatıldı ama yurt dışı kullanıcılar ya da yurt içinde VPN kullanan herkes siteye sorunsuz şekilde erişebilmekte.

Siteye ilk girişte Recep Tayyip Erdoğan’ın adını sunuyor. Arama yaparak diğer insanların bilgilerine bakılabiliyor. Bu bilgiler arasında kimlik numarası, anne-baba adı, doğum tarihi, doğum yeri ve açık adres de bulunuyor.

Hükumetten ilk tepki: “Bu haber çok eski”

Bu arada Türkiye hükumetinden olaya gelen ilk tepki Ulaştırma Bakanı’ndan oldu. Vatandaşlarının tüm kimlik bilgileri internete sızdırılan ülkenin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım konuyla alakalı gelen bir soruya, “50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı haberi doğru değil. Bu olayın güncel değeri yok” dedi.

Yıldırım, “Bu haber çok eski bir haber. 2010 yılında da böyle bir iddia ortaya atılmıştı. Şimdi bu, zaman zaman ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyor, yeni bir haber gibi servis yapılıyor. Şu an ortaya çıkan haberlerin güncel bir değeri yok. Bu, bildiğimiz bir konudur, geçmişte yaşanmış bir hadisedir” diye konuştu.

Fakat sitede yayınlanan kimlik noları kişilerin gerçek kimlik noları ile eşleşirken güncel olmayan adres girdileri dışında diğer tüm kimlik bilgilerinin de birebir eşleştiği görüldü.

AP kimlik bilgilerinin bulunduğu veri tabanını inceledi

Toplam 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait kimlik bilgilerini barındıran veri tabanını inceleyen Amerikan Associated Press (AP) ajansı, haberinde, “Sorguladığımız 10 TC kimlik numarasının 8’i listede doğru detaylarla birlikte yer alıyordu” ifadelerini kullanmıştı.

AP’ye göre internete yüklenen veri tabanı, “Bugüne kadarki kamuya ait en büyük bilgi sızıntısı”ydı.

Ajans, veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da gözüktüğünü, verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda’dan alındığını bildirmişti.

x