“Yargıtay, ‘MHP olağanüstü kongre yapılsın’ kararı verdi” iddiası!

- Yorumlar

“Yargıtay, ‘MHP olağanüstü kongre yapılsın’ kararı verdi” iddiası!
Olağanüstü kongre kararı Yargıtay’da işleme alınmıştı

Yargıtay’ın MHP’de olağanüstü kongre yapılması yönünde karar verdiği iddia edildi.

MHP Genel Başkanlığı seçimi yapılması amacıyla aralarında Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan’ın da bulunduğu muhaliflerin talebiyle başlayan ancak Devlet Bahçeli başkanlığındaki MHP yönetiminin karşı çıktığı olağanüstü kongre talebini, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi uygun görmüş ve 15 Mayıs’ta büyük kongrenin yapılacağı düşünülmüştü. Ancak MHP yönetiminin itiraz etmesi ardından süreç Yargıtay’a taşınmıştı.

Bazı basın kuruluşlarının iddiasına göre Yargıtay, temyiz sürecinde muhalifler lehine karar vererek MHP’nin olağanüstü kurultay yapması yönünde karar verdi. Yüksek mahkemenin ilgili kararı ardından MHP’nin kurultayı 15 Mayıs 2016 günü yapması bekleniyor.

Ayrıntılar geliyor…

Ne olmuştu?

MHP’de Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye bayrak açan Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, olağanüstü kurultay için mahkemeye başvurmuştu. Genel başkanlığa adaylığını açıklayan isimlerden biri de Ümit Özdağ olmuştu.

Çağrı heyeti 15 Mayıs demişti

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, MHP’de olağanüstü kurultay talebini 8 Nisan’da verdiği kararla kabul etmiş ve üç kişilik bir çağrı heyeti atamıştı. Çağrı heyeti üyeleri, kongrenin 15 Mayıs 2016 Pazar günü yapılacağını açıklamıştı. MHP Genel Merkezi ise bu kararı tanımamıştı.

Üyeler; Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 8 Nisan’daki karari gereği, MHP Olağanüstü Büyük Kongresi’nin toplantıya çağrılması ve gerekli işlemlerin icrası hususunda kendilerine Çağrı Heyeti sıfatıyla yetki verildiğini anımsatmıştı.

x