Alkollü mekanların yakınına mescit açılıyor!

- Yorumlar

İBB Meclisi CHP Üyesi S. Nadir Ataman büfe, çay bahçesi, restoran, otopark gibi yerler ve Florya sahilindeki parkın içindeki yeşil alana da prefabrik mescit yapılmasını sordu.

Hıdır ULAĞ – Yeşil alanların her geçen gün azaldığı İstanbul’da var olan yeşil alanlar ve parklar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılaşmaya açılarak; Büfe, çay bahçesi, restoran, otopark gibi yerler ve Florya sahilindeki parkın içindeki yeşil alana da prefabrik mescit yapıldı. Konuyu İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi gündemine yazılı soru önergesi olarak dile getiren CHP’li Meclis Üyesi Nadir Ataman önergesinde; “Bilindiği üzere İstanbul da kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı ortalamanın çok altındadır. Mevcut yeşil alanlar üzerindeki, işgal ve yapılaşmaya açılması nedeniyle oran dahada düşmektedir” sözlerine dikkat çekerek Başkan Topbaş’a şu soruları sordu:

“Anılan yeşil alanlar ve parkların bu şekilde işgaline nasıl ve ne zaman son vereceksiniz? Anılan yeşil alanlarda uygulanan kiralamalar ve tahsislerden kaç tanesi verilen, kiralanan, tahsis edilen m2’ye uymuştur? Uymayanlar hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Sonuçları nedir? Son olarak Florya sahili yeşil alan üzerine uygulanan mescit için izin kim tarafından verilmiştir? Gerekçesi nedir? İstanbul’da kaç parka koymayı düşünüyorsunuz?

Bu güne kadar kaç parka konuldu? Bu yerler için İhale yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangi usulle ihale yapılmıştır? İhaleye kaç firma katılmış? İhaleyi kazanan firmanın unvanı nedir, ne kadarlık bir bedelle kazandı? Parklara yakın yerlerde alkollü içki servisi yapan lokanta vs. varsa ileride ruhsatlarının iptali gündeme gelecek mi? Lokanta yakınlarına yapılmasının gerekçesi nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2016 yılı Nisan ayı Meclis toplantılarında İBB Meclisi CHP Üyesi S. Nadir Ataman’ın imzası ile İBB Meclis Başkanlığına sunulan ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen önergesi:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA/13.04.2016

Bilindiği üzere İstanbul da kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı ortalamanın çok altındadır. Mevcut yeşil alanlar üzerindeki, işgal ve yapılaşmaya açılması nedeniyle oran dahada düşmektedir. İstanbul Sirkeci, Kazlıçeşme, Bakırköy, Yeşilköy, Avcılar, Acıbadem yakasında, Kadıköy Tuzla arasında dolgu ile kazandırılan yeşil alan üzerine, büfe, çay bahçesi, restoran, otopark ve son olarak ekteki resimlerde görüldüğü üzere Florya’da mescit yapılmıştır. Bu alanlar üzerinde istediğiniz şekilde özellikle siyasi nedenlerle yandaşlarınıza bu tür işletmeler kurulmasına izin veriyorsunuz. Bu kapsamda;

1- Anılan yeşil alanlar ve parkların bu şekilde işgaline nasıl ve ne zaman son vereceksiniz?
2- Anılan yeşil alanlarda uygulanan kiralamalar ve tahsislerden kaç tanesi verilen, kiralanan, tahsis edilen m2’ye uymuştur?
3- Uymayanlar hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Sonuçları nedir?
4- Son olarak Florya sahili yeşil alan üzerine uygulanan mescit için izin kim tarafından verilmiştir? Gerekçesi nedir?
5- İstanbul’da kaç parka koymayı düşünüyorsunuz? Bu güne kadar kaç parka konuldu?
6- Bu yerler için İhale yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangi usulle ihale yapılmıştır? İhaleye kaç firma katılmış? İhaleyi kazanan firmanın unvanı ve ne kadarlık bir bedelle kazandı?
7- Parklara yakın yerlerde alkollü içki servisi yapan lokanta vs. varsa ileride ruhsatlarının iptali gündeme gelecek mi? Lokanta yakınlarına yapılmasının gerekçesi nedir?
Önergemizin başkanlık makamına havalesinin arz ederiz.
İBB Meclis Üyesi S. Nadir ATAMAN

x