Tarhan Erdem: Artık seçimler gayrimeşru, oy kullanmayacağım!

- Yorumlar

Kamuoyu araştırma şirketi Konda’nın patronu Tarhan Erdem, seçimlerin Erdoğan nedeniyle artık eşitlik ilkesinden uzak yapıldığını savunarak, “Bunlar meşru seçim değildir, bugünkü fiili durum sürdükçe yapılacak hiçbir seçim eşit olmayacaktır. Gayrimeşrudur. Seçim denilecek oyunda ne oy veririm, ne de sonuçlarına saygı gösteririm” dedi.

Toplumsal araştırmalar şirketi Konda’nın sahibi Tarhan Erdem, eşitlik ilkesinin ihlali gerekçesiyle, bundan böyle oy kullanmayacağını ve seçim sonuçlarına saygı göstermeyeceğini söyledi.

Tarhan Erdem, t24.com’da yer alan bugünkü köşe yazısında, 7 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin tekrarlanması için izlediği yolun amacının “siyasal sistemin tek adam yönetimine dönüşmesi” olduğunu ifade etti.

1 Kasım seçimlerinin ülkede çatışma devam ederken yapıldığına işaret eden Erdem, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı her gün kime oy verilmesi, kimlere oy verilmemesi gerektiğini anlatıyordu. Toplantıları, afişleri, adaylarıyla seçim yapılıyordu, fakat seçimim temel ilkesini kimse umursamıyordu. 1950’den beri milletvekili seçimi, ‘genel, eşit, gizli oyla’ yapılır. Bu ilke, 1961 Kanunu’nda, ‘eşit, tek dereceli genel oy esası’ olarak tanımlanmıştı. 1950’den beri kanuna göre ‘seçim işleri, seçim kurullarınca yürütülür.’ 1961 ve 1982 Anayasalarında, ‘seçimlerin yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılacağı’ yazılıdır. Bu ilkeler, Ocak 2012 Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu ile başlayıp 2014 Cumhurbaşkanı seçimleri ve sonrasında, fiilen yürürlükten kalkmıştır.”

“ERDOĞAN MEMLEKETİ DEMOKRATİK SEÇİMDEN MAHRUM BIRAKTI”

AK Parti’nin mevcut sonucu 1 Kasım seçimlerinde gerçek dışı ve eşit olmayan bir propaganda sayesinde aldığının altını çizen Erdem, “Propagandanın ne kadar etkili olduğu, Cumhurbaşkanı’nın her gün konuşmasından belli değil mi? Ak Parti’nin devlet imkânlarını, tanıtım çalışmalarında pervasız kullanması da eşitliğin kalmadığını göstermeye yeter” dedi.

“SEÇİMLER MEŞRU DEĞİL, SONUÇLARI TANIMIYORUM”

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin yasal ilkelere uyulmadan yapılmış, sonuçlarının yasal kurullarca irdelenmesi engellenmiş seçimler olduğunu vurgulayan Erdem, yazısını şöyle bitirdi:

“Bunlar meşru seçim değildir, bugünkü fiili durum ve yürütülen anlayış sürdükçe yapılacak hiçbir seçim de, ‘eşit seçim’ olmayacaktır. Yurttaş olarak hiçbir şey değişmeden ‘seçim sonucu’ olarak açıklanacak gayri meşru ilanları tanımayacağımı açıkça beyan ediyorum. Seçim denilecek oyunda ne oy veririm, ne de sonuçlarına saygı gösteririm.”

x