KESK’in engellenen Ankara yürüyüşü Kartal’da yeniden başladı

İş, aş, ekmek ve özgürlük için KESK yürüyor. Kamudaki ihraç ve görevden almalara karşı Ankara’ya yapmak istedikleri yürüyüşleri engellenen kamuda ihraç edilen KESK üyeleri, bugün yeniden yola çıktı.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyelerinin, ihraç edilen ve açığa alınan kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi için “İşimi, ekmeğimi geri istiyorum” sloganıyla dün Ankara’ya yapmak istediği yürüyüş, polis tarafından engellenmişti. Karşılaştıkları engellemeye rağmen KESK üyeleri, bugün yine Ankara’ya yürümek üzere Kartal Meydanı’nda bir araya geldi.

Üzerlerine “İşimi ekmeğimi geri istiyorum!” yazılı önlükler giyen KESK üyeleri, sık sık “Yürüyüş hakkımız engellenmez”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı.

Yürüyüşleri öncesi basın açıklaması yapmak isteyen emekçilere, polis izin vermeyeceğini söyledi. Yapılan görüşmeler sonucu, kamu emekçilerinin yürüyüşlerine izin verildi.

YÜRÜYÜŞÜMÜZDE KARARLIYIZ

Emekçiler adına basın açıklamasını KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen yaptı. Dün başlatmak istedikleri yürüyüşe yapılan saldırıyı kınayarak konuşmasına başlayan Özgen, tüm engellemelere rağmen yürüyüşlerini gerçekleştirmekte kararlı olduklarını söyledi.

2 bin 70 kamu emekçisinin şuan için işsiz olduğunu hatırlatan Özgen, OHAL’in kamu emekçilerinin işlerini, ekmeklerini kaybetmesinin gerekçesi yapılamayacağını kaydetti. Yapacakları yürüyüşlerinin anayasal bir hak olduğunu söyleyen Özgen, “Bu sadece 3 milyon kamu emekçisinin hakkı değil, aileleri ile birlikte 10 milyonun üzerinde yurttaşın geleceğini ilgilendiren bir durumdur” dedi.

KESK ÜYELERİ ANKARA’YA YÜRÜYORLAR

Dün maruz kaldıkları polis saldırısını eleştiren Özgen, “Dün karşı karşıya kaldığımız durumu nasıl ki kabul etmediysek, yarın da kabul etmeyecek ve başlattığımız yürüyüşü ısrarla sürdüreceğiz. Boyun eğmeden yolumuza devam edeceğiz” diyen konuştu.

Özgen’in sözlerine son vermesinin ardından emekçiler “Direne direne kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları ile Ankara yürüyüşlerini başlattı.

Yürüyüşçülerden birinin elinde ekmek taşıması dikkat çekti. Ulaştıkları Kartal Evlendirme Dairesi önünde durup, halaylar çekmeleri üzerine polisten emekçilere “Burayı piknik alanına çevirdiniz. Eğer halaya son vermezseniz müdahale edeceğiz” uyarısı geldi. Polisin uyarısına rağmen bir süre daha halay çekmeyi sürdüren emekçiler daha sonra hatıra fotoğrafı çektikten sonra yollarına araçlarla devam etti.

Yürüyüşlerinin ilk durağı olan Gebze’de emekçilerle bir araya gelecek olan emekçiler, her kentte yeni katılımlarla yollarına devem edip, Cumartesi günü Ankara’ya varmayı planlıyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar