Kadıköy Anadolu Lisesi’nin yatakhanesi yıkılıyor

- Yorumlar

Bakanlık tarafından ‘proje okul’ statüsüne alınıp 52 öğretmeni başka okullara tayin edilen Kadıköy Anadolu Lisesi’nin yatakhanesi önümüzdeki yıl öğrenci kabul etmeyeceğini duyurdu. 30 Haziran günü okulun resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında okulda yatılı öğrenci kalmayacağı, mevcut ‘parasız yatılı’ öğrencilerin çevredeki okullara nakledileceği belirtildi.

1955’te kurulan ve o dönemdeki altı maarif kolejden biri olan Kadıköy Anadolu Lisesi ilk olarak sadece erkek yatılı öğrenci kabul ederek eğitime başlamış, 1964-65 yılında ise kız ve erkek gündüzlü öğrenciler de okula alınmıştı. Halihazırda kullanılan yatakhane binası 1968 yılında hizmete girmişti.

Haberin duyulması ve tepkilerin ardından siteden söz konusu haber ‘uçarken’, change.org’da ise bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasının metni şöyle:

Öğrencilerin haberi olmadan, aniden! Öğrencilerin en yakın devlet pansiyonlarına gönderileceğini belirten okul idaresi öğrencilerin eğitim yılı içerisinde çekeceği zorlukları görmezden gelmekte. Bizleri sokağa atanların, bizleri mecbur bıraktığı tarikat yurtlarının yetersizliğini Aladağ’da gördük, hiç mi ders almadılar? Yatakhanenin kapatılması demek Kadıköy Anadolu Lisesi kültürünü yok etmek demektir, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Kültürümüzü yok etmek için festivallerimizi engelleyen, öğretmenlerimizi gönderen, okul içerisine polis sokan bu karanlığa artık yeter diyoruz!

x