İstanbul’da sıcaklık 45 derece olacak, sonrasında sel gelebilir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son duyuru ile önümüzdeki günlerde sıcaklığın mevsim normallerinin 7 derece üzerinde seyredeceği belirtildi.

Önümüzdeki günlerde yaşanacak hava durumları hakkında gelen son raporlara göre, İstanbul’da hafta sonu sıcaklık değerleri 35 dereceyi bulacak. Nem de yüzde 94’lere kadar çıkacak. Bu durumda hissedilen sıcaklıklar ise 40 derecenin üzerine çıkması bekleniyor.

Yapılan tahminlere göre, İstanbul’da hafta sonundan başlayarak sıcaklık değerleri 34-35’i bulacak ve nemin yüzde 94’e kadar ulaşacağı, rüzgârın şiddetini azaltarak 22-24 kilometreye kadar düşeceği, bu durumun da hissedilen sıcaklıkları 40 derecenin üzerine çıkaracağı bildirildi. Aynı hava şartlarının 10-11 Ağustos’a kadar sürmesi bekleniyor.

Sel felaketi gelebilir

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, “Nemli ve sıcak havanın soğuk hava katmanıyla karşılaşması durumunda, İstanbul’da 3’üncü sel felaketi yaşanabilir. Sıcak hava dalgasının ardından şiddetli yağış tahmin ediyoruz” uyarısında bulundu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de Türkiye genelinde 8 ve 9 Ağustos tarihinde 1911-2016 arasındaki uç değerlerin görüleceğine dikkat çekti.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar