Büyük şehirden uzaklaşmak için 12 küçük yer

Dünya üzerinde 3.9 milyar insan şehirlerde yaşıyor ve Birleşmiş Milletler’in belirttiğine göre bu rakama 2050 yılında 2.5 milyar daha eklenecek.

Büyük şehir yaşamı herkese göre değildir ve küçük yerleşim yerleri küçük topluluklar için daha verimlidir.

Kuzey Amerika’nın Mykines adalasında sadece Peru’lu Uros halkından 13 kişi sürekli olarak yaşıyor. İşte gerçekten herkesten uzaklaşılabilir yerlerin listesi.

“Herkesten” derken, “insanlardan” anlamında.

Huacachina

Huacachina

Huacachina, Peru’da Lima’nın beş saat güneyinde küçük bir çöl vahasıdır. Nüfusu sadece 115’dir. Çölün zevki, fayton turları ve kum kayağının yanı sıra havadan turlarla çıkarılabilir.

Tristan de Cunha

Tristan de Cunha

Tristan de Cunha adası Güney Afrika ve Uruguay arasında yer alıyor. 2015 nüfus sayımına göre orada 302 kişi yaşıyor. Haritada asla fark edemezsiniz.

Monemvasia

Monemvasia

Bu Yunan ada kenti hala ortaçağ duvarıları barındırıyor. En yakın komşuya ada bağlayan geçit – Monemvasia adı “tek giriş” anlamına gelen Yunanca kelime “mone” ve “emvasia,” bir kombinasyonudur.

Sa Pa

Sa Pa

Kuzey Vietnam’da yer alan Sa Pa bölge olarak büyük şehir hayatından uzak ve ayrıca hoş tepelere sahip.

Uros yüzen adaları

Uros

Peru Puno’da Uros halkının yaşadığı yüzen adalar vardır, turistler bu sırdan haberdar ancak ora hala bir bir şehirden uzaklaşma mekanı özelliğini koruyor. Uros adalarını saz ve turbalar oluşturmakta.

Vallone di Furore

Vallone di Furore

İtalya’nın Amalfi Kıyısı kayalıkları ve güzel mavi-yeşil suları ile mükemmel bir görüntü. Vallone di Furore sahil tatili için çok iyi bir fırsat oluşturur.

Bandiagara

Bandiagara

Bandiagara “toplumsal kase” anlamına gelir; geleneksel yemeklerde kullanılan büyük yemek kase olarak adlandırılır. Uçurumunda yer alan geleneksel Tellem kübik evler Mali’de çarpıcı bir görüntü oluşturur.

Undredal

Undredal

Norveç’te yer alan bu fiyort köy antika olarak tanımlanır. 1988 yılına kadar herhangi bir komşu köye karayolu ile bağlı değildi. Undredal, Sognefjorden’de yer almaktadır.

Mykines

Mykines

Mykines, Faroe Adaları’nda yer alan seyrek nüfuslu bir adadır ve Danimarka altında yarı özerk bir ulustur. Faroe Adaları, İzlanda ve Norveç arasında ve kuzeyindeyse İngiltere bulunmaktadır.

Isortoq

Isortoq

Isortoq “sisli deniz” anlamına gelir ve Grönland’da yer alır. Bu küçücük köyün, adını nasıl aldığını görmek kolaydır.

Phugtal Gompa

Phugtal Gompa

Bu uçurumdaki manastır, Himalayalar’daki Tsarap Nehri üzerinde, bir Ladakhi dağın cephesinde yer almaktadır.

Gorges du Verdon

Gorges du Verdon

Bu tepe, güneydoğu Fransa’da Gorges du Verdon’da yer alır.