Silivri’deki işkence iddiaları başbakana soruldu

- Yorumla

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Silivri Cezaevi’ndeki işkence iddialarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Tanrıkulu, “16 Ağustos 2017 tarihinde Silivri 9 No’lu Cezaevinde tutuklu bulunan U.G.A, M.Y ve M.K’nin “havalandırmada bulunan kamerayı kapattıkları” iddiasıyla 30’u aşkın gardiyan tarafından ağır biçimde dövüldüğü haberlerinin basına yansıdığını ifade ederek M.Y ve M.K’nun gözlerinin görmediği iddialarını hatırlatarak şunları söyledi:

“U.G.A’nın babası, “30’u aşkın gardiyan koğuşu basmış. Oğlum ve iki arkadaşını havalandırmadaki kamerayı kapatıp, çöp kovasını aldıklarını söyleyerek öldüresiye dövmüşler. M.Yve M.K’yu çıplak şekilde soyup süngerli odaya kapatmışlar. Oğlum, Silivri Cezaevi’ne sırf işkence için özel ekiplerin getirildiğini söylüyor. Sürekli darp ediliyorlar.” sözleri ile durumu aktarmış, cezaevi doktorunun da dövülen tutuklulara “siz kendi kendinizi dövmüşsüz” dediğini iletmiştir.”

Tanrıkulu, bu bilgiler ışığında, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

 1. 16 Ağustos 2017 tarihinde Silivri 9 No’lu Cezaevinde tutuklu bulunan U.G.A, M.Y ve M.K’nun “havalandırmada bulunan kamerayı kapattıkları” iddiasıyla 30’u aşkın gardiyan tarafından ağır biçimde dövüldüğü iddiası doğru mudur?
 2. Ağır biçimde dövülen M.Y ve M.K’nun gözlerinin görmediği iddiası doğru mudur?
 3. 30’u aşkın gardiyanın koğuşu basarak, havalandırmadaki kamerayı kapatıp, çöp kovasını aldıklarını söyleyerek U.G.A, M.Y ve M.K’yı öldüresiye dövdükleri, M.Yve M.K’yu çıplak şekilde soyup süngerli odaya kapattıkları iddiasi doğru mudur?
 4. Silivri Cezaevine sırf işkence için özel ekiplerin getirildiği ve bu özel ekiplerin sürekli şiddet uyguladığı iddiası doğru mudur?
 5. Cezaevi doktorunun dövülen tutuklulara “siz kendi kendinizi dövmüşsüz” dediği iddiası doğru mudur?
 6. Anılan iddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?
 7. Bahse konu Cezaevi Yönetimi hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?
 8. Koğuşu basarak, havalandırmadaki kamerayı kapatıp, çöp kovasını aldıklarını söyleyerek U.G.A, M.Y ve M.K’yı öldüresiye döven, M.Yve M.K’yu çıplak şekilde soyup süngerli odaya kapatan 30’u aşkın gardiyan bu talimatı kim ya da kimlerden almıştır?
 9. 30’u aşkın bahse konu gardiyan hakkında ne tür işlemler yapılmıştır ya da yapılacaktır?
 10. Adı geçen mahkumlara verilen doktor raporunun içeriği nedir? Rapor cezaevi doktoru tarafından mı hazırlanmıştır?
 11. Tutuklular bağımsız bir hekim tarafından muayene edilmiş midir ya da edilecek midir?
 12. Tutukluları kör edene kadar döven cezaevi görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? Açılmamışsa, gerekçesi nedir?
 13. 2010 – 2017 yılları arasında yıllar bazında 18 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre “işkence”, “kötü muamele”, “görevi kötüye kullanma” ve benzeri iddialarla toplam kaç cezaevi görevlisi hakkında adli ve idari soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmaların sonuçlarının cezaevlerine göre dağılımı nedir?
 14. AK Parti Hükümetinin “işkenceye sıfır tolerans” politikası ne durumdadır?

x
Yorumlar