Kalp sağlığınızın korunmasına yönelik tavsiyeler

- Yorumlar

Dünya genelinde bir sağlık problemi olan kalp hastalıkları, toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite yoksunluğu ve obezite gibi başlıca risk faktörleri, kalp hastalıklarının etken sebepleri arasında yer almaktadır.

Kalp sağlığının korunması açısından, uygun tetkik ve tedavinin yapılması, sağlıklı yaşam bilincinin yerleşmesi ve risk faktörlerinin (sigara, kolesterol, kan basıncı yüksekliği şeker hastalığı, stres, depresyon, obezite, hareketsiz yaşam gibi.) bilinerek bunlara uygun yaşam tarzı değişikliğine özen gösterilmesi uzun vadede kalp sağlığının korunması açısından önem taşımaktadır. Kalp hastalığı oluşturan risk faktörleri ve sağlıksız yaşam şartlarının düzeltilmesiyle, kalp damar hastalıkları ve oluşabilecek kötü sonuçların önlenmesi mümkündür.

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini azaltmak için temel olarak yapılması gerekenler;

1. Fiziksel Aktivite Arttırılmalı

Her yıl dünyada yaşanan ölümlerin %6’sı hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırmaktadır. Haftada beş kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı riskini azaltır.

x
Haberin tamamı için sayfalar arasında ilerleyin
1 / 4