Kartal’da Motosiklet Sürücünün Ölümüne Neden Olan Şoföre Dava

Kartal’da motosiklet sürücüsüne çarparak ölümüne neden olan ve savcının itirazı üzerine tutuklanan otomobil sürücüsü hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İddiaya göre, 15 Haziran 2018 tarihinde 02.30 sıralarında şüpheli Hakkı Gülmez(37)’in kullandığı otomobil ile D100 Karayolu üzerinden Pendik istikametine doğru emniyet şeridinde seyir halinde olan Cihat Gerçik(24)’in kullandığı motosiklet çarpıştı. Kazada motosiklet sürücüsü Cihat Gerçik hayatını kaybetti.

Savcının itirazı üzerine tutuklandı Olayın ardından gözaltına alınan şüpheli Hakkı Gülmez serbest bırakıldı. Savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alınan Gülmez, 20 Haziran 2018 tarihinde “taksirle ölüme neden olma” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“Motoru sağ şeride meyil ederek sürüyordu” Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, motosiklet sürücüsü Cihat Gerçik’in iç kanama sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. İddianameye göre şüpheli Hakkı Gülmez ifadesinde, olay tarihinde alkol kullanmadığını söyleyerek, aracıyla sağ şeritte ilerlerken emniyet şeridinde bulunan motosikleti gördüğünü, maktülün motoru sağ şeride meyil ederek sürdüğünü, kendisinin aracı sol tarafa doğru kaçırmaya çalıştığını ancak sol şeritte başka bir aracın olduğunu belirtti. “Araçla birlikte 120 metre sürüklendim” Kaçacak noktası olmadığı için çarpışmak zorunda kaldığını kaydeden şüpheli, olayda kusurunun olmadığını söyleyerek, hızının 100-110 km civarında olduğunu, çarpışma sonucunda kendisini de aracıyla birlikte takla attığını ve 100-120 metre sürüklendiğini, çarpma esnasında frene bastığını, ancak duramadığını ve kimseyle yarış halinde olmadığını anlattı. Şüpheli tam kusurlu bulundu İddianamede, bilirkişi raporuna göre şüpheli Hakkı Gülmez’in kazanın meydana gelmesinde tam kusurlu olduğu kaydedilirken, kazada hayatını kaybeden motosiklet sürücüsünün ise herhangi bir kusurunun bulunmadığı belirtildi. 6 yıla kadar hapsi isteniyor Şüphelinin, “taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede gönderildiği 39’uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüphelinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.