İDO’dan yolculara “fazla sevinmeyin” açıklaması

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş. sefer durdurma kararından vazgeçmeleri ile ilgili bir açıklama yaparak, kararın geçici olduğunu bildirdi.

Ekonomik sıkıntılar çektiğini iddia ederek iç hat seferlerini durdurma kararı alan İDO A.Ş. yayınladığı 7 madde ile Türkiye’yi dava edeceğini belirtmiş, gelen tepkiler üzerine geri adım atarak seferlerine devam kararı almıştı. Bu açıklama, yerel seçimlere kısa bir süre kalması nedeniyl İBB’de şok etkisi yaratmıştı.

İDO A.Ş.’den yapılan yeni açıklama ile seferlerin devam ettirilmesi kararının geçici olduğu söylendi. İBB’ye aitken kamulaştırılıp para karşılığı satılan ve özelleştirilen İDO zarar ettiği iddiasıyla durdurma kararı aldığı seferlerine devam edeceğini açıkladı.

İDO’dan yapılan açıklama şu şekilde:

30 yılı aşkın bir tecrübeyle, İDO olarak her zaman misafirlerimize daha iyi hizmet sunmak, talep ve ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sağlamak amacıyla hareket ettik. Geçtiğimiz haftalarda, kamuoyuna iç hat seferlerimizin 01 Aralık 2018 tarihinden itibaren geçici bir süre durdurulacağı ile ilgili bir bilgilendirme yapmıştık. Ancak, yönetim kurulu olarak seferlerimizin devam etmesi yönünde aldığımız yeni karar bir geri adım atma değil, çözüm arayışına yönelik görüşmelerimizi sürdürürken, sadece bir ertelemedir

İlk açıklamamızdaki mağduriyetlerimizi anlatan maddeler halen geçerli olup, Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bankalarla ortak çalışmamız sonucu sorunlarımızın bir çözümünün bulunacağına ve aşılacağına inanıyoruz. Mevcut durumun sürdürülemez olduğunu düşündüğümüz için ilgililerin iradesine ihtiyaç duyulmakta olup, İstanbul halkından gelen yoğun talepler çerçevesinde yönetim kurulumuz iç hatlar hizmetlerimizin iptali kararını geçici olarak ertelemiştir. Yukarıda yaptığımız açıklamalar çerçevesinde, 01 Aralık 2018 tarihi itibariyle Sirkeci- Harem hattı dahil iç hat seferlerimiz olan Bostancı- Beşiktaş, Bostancı- Kadıköy- Yenikapı- Bakırköy, Adalar hatlarımız mevcut tarifelerimize göre hizmet vermeye devam edecektir.