Ataşehir Belediyesi’nden bez çanta seferberliği

Ataşehir Belediyesi, Ataşehir Gönüllüleri Derneği ile el ele vererek bez çanta çalışması başlattı.

Çevreye büyük zararlar veren plastik poşetlerin kullanımının sınırlandırılması amacıyla yılbaşından itibaren ülke çapında başlatılan yeni uygulamayla birlikte; bez torba, file ve kese kağıdı kullanımında artış yaşanıyor.

Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Gönüllüleri Derneği’nin birlikte hayata geçirdiği çalışmayla, kullanılmayan giysiler ve atık kumaşlardan bez çantalar dikiliyor ve bu bez çantalar ücretsiz olarak Ataşehir’de dağıtılıyor.

Ataşehirli kadınların rengârenk kumaşlardan diktiği bez çantalarla hem kullanılmayan giysi ve kumaşlar değerlendiriliyor hem de alışveriş yapan Ataşehirlilere minik bir hediye sunularak plastik poşet kullanımı azaltılıyor.

ÇOCUKLAR DA KESE KAĞIDI YAPIYOR

Ataşehir’de kadınlar bez çanta dikerken, çocuklar da Belediye ile Ataşehir Kent Konseyi’nin ortak gerçekleştirdiği atölyede kese kâğıdı yapmayı öğrendiler.

Belediyeye bağlı Erdal Eren Sivil Toplum Merkezi’nde eğitmenlerden kese kağıdı yapmayı öğrenen çocuklar, hem eğlendi hem de öğrendi. El becerilerini de geliştiren çocuklar bu atölyede evlerinde kullanılacak kese kağıtlarını ürettiler.