Kartal’da inşaat bekçisini gasp iddiasıyla 2 polis tutuklandı

İstanbul Kartal’da meydana gelen olayda, gece bekçiliği yaparak geçimini sağlayan H.A. kendisini kimlik kontrolü bahanesiyle durduran polislerin 2 bin 900 lirasını aldığını iddia etti. Gözaltına alınan polisler, delil karartma ve kaçma şüpheleri bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Olay Kartal’da, 30 Aralık 2018’de meydana geldi. Gece bekçisi H.A. iddiaya göre 2 polis tarafından durdurularak kimlik soruldu ve üstü arandı. Polisler kimlik kontrolün ardından H.A. cüzdanındaki 2 bin 900 liranın yerinde olmadığını fark etti. H.A. daha sonra 2 polis memuru hakkında şikayette bulundu. Şikayetin üzerinden 1 buçuk ay geçtikten sonra polis memurları Y.D. (25) ile M.A. (37) göz altına alınarak 7 Şubat’ta Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne götürüldü. İfadelerinin ardından polis memurları Y.D. ve M.A. “ikna suretiyle irtikap” suçundan tutuklanmaları talebiyle Anadolu Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Şüpheliler Y.D. ve M.A.’nın üzerlerine atılı “ikna suretiyle irtikap” suçunu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması, delillerin henüz toplanmamış olması ve cezanın üst sınırı dikkate alınarak delil karartma şüphesinin bulunmasını gerekçe gösteren Sulh Ceza Mahkemesi hakimi, şüphelilerin kaçma şüphesinin bulunduğunu belirterek tutuklanmalarına karar verdi.