Kanal İstanbul projesi bu yıl başlayacak

Çevreciler tarafından İstanbul için büyük risk oluşturduğu öne sürülen Erdoğan’ın çılgın projesi Kanal İstanbul’un yapımına bu yıl başlanacak. Çimentocu ve betoncuların bir araya geldiği Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) toplantısında açıklama yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kanal İstanbul’un bu yıl başlayacağını söyledi.

Nihat Özdemir yaptığı açılamada, “Haziran ayına kadar ihalenin yapılacağını tahmin ediyorum. Hem onun hem de tüp geçit projesinin. Bununla beraber Yap-İşlet-Devret modeliyle yeni otoyolların da ihale edileceğini beklemekteyim.” dedi

Kanal İstanbul Marmara Denizi’ni katledecek

Öte yandan bir açıklama yapan Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Kanal İstanbul projesinin gerçekleşmesiyle Karadeniz ve Marmara Boğazı’ndaki dengenin alt üst olabileceğini duyurdu. Kanal İstanbul projesinin nihai güzergahının Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru olarak belirlendiği ve 2019 içerisinde yapım ihalesinin açılacağının duyurulması üzerine WWF’nin yayınladığı bildiri, projenin çeşitli çevre sorunlarına sebep olabileceğini ortaya koyuyor.

WWF’nin hazırladığı rapora göre Kanal İstanbul Projesi, yalnız devasa bir yatırım değil aynı zamanda yüzyıllara dayanan geçmişinde bugüne kadar İstanbul doğasının karşı karşıya bulunduğu en büyük mühendislik operasyonu olarak görülüyor. Rapor özellikle Karadeniz, Boğazlar, Marmara ve Kuzey Ege gibi geniş bir coğrafyada çok boyutlu etkileri muhtemel olan projenin başlatılmasından önce Türk Boğazlar sisteminin nasıl işlediğini bilmek ve “İstanbul denizlerinin kendine has olan dinamiklerini anlamak gerektiğini” bildirdi.