‘FETÖ üyeliğinden’ yargılanan Yarbay Alkan beraat etti

- Yorumlar

Hakkında açılan ‘FETÖ üyeliği davasında yargılanan ve TSK’dan ihraç edilen Yarbay Mehmet Alkan hakkında beraat kararı verildi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen eski Yarbay Mehmet Alkan’ın, ‘FETÖ üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü.

Ankara 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Mahkeme Başkanı Murat Viran, dinlenen tanıkların, sanığın örgütle bağlantısına ilişkin bilgilerinin olmadığını söylediklerini, gizli tanığın ise soruşturma ve yargılama sırasında alınan beyanlarında “Alkan’a ilişkin örgüt bağlantısını ortaya koyarak; yer, zaman ve olay içeren somut anlatımlarda bulunmadığını, anlatımlarının kanaatinin açıklanması niteliğinde olduğunu, bu nedenle gizli tanığın beyanlarının hükme esas alınmadığını” ifade etti.

Alkan’ın, FETÖ soruşturmalarında yer alan bazı kişilerle yaptığı telefon görüşmelerinin de içeriklerinin belirlenememesi nedeniyle delil kabul edilemeyeceğini belirten Viran, bu gerekçelerle sanık hakkında mahkumiyet hükmü kurulamayacağını ve Alkan’ın beraatine hükmettiklerini söyledi.

x