Kartal sahilinde cami planına mahkemeden iptal

İstanbul Kartal’da Orhantepe Dragos sahilde yapılması planlanan fiziksel engelliler parkının yerine cami yapılması planı, mahkeme tarafından iptal edildi. Kartal Belediyesi eski başkanı ve AK Partili Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in girişimleriyle, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş döneminde yapılan imar planı değişikliği, mahkeme tarafından iptal edildi.

“Çevresinde 2 adet cami var”

İdare mahkemesi cami yapılması planlanan alanın yakın çevresinde 2 adet daha ibadet alanı bulunduğunu belirterek, değişikliğin bu bakımdan kamu yararı taşımadığına hükmetti. Mahkeme, imar değişikliğinin mevcut durumdaki fiziksel engelliler parkının da kaldırılmasına yol açacağına dikkat çekti.

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın gider ayak imzaladığı imar değişikliklerinden biri olan Kartal Orhantepe sahiline cami planı mahkeme tarafından iptal edildi. Kartal Orhantepe Mahallesi’nde 2511 ada 321 parselde yapılması planlanan cami, çok yakınında 2 cami olduğu gerekçesiyle kamu yararı olmadığına hükmeden mahkeme tarafından iptal edildi. Cami yapılmak isteyen alana sadece 100 metre ileride Kahramanlar Camisi var.

iptal-edilen-cami-plani

Bu düzenlemeye göre yapılan ölçümlerde dava konusu parsel ile Kahramanlar caminin arasında 120 metre, yine dava konusu yer ile diğer ibadet alanı arasında 150 metre, iki ibadet alanı arasında ise yaklaşık 90 metre uzaklık olduğu tespit edildi. Buna göre plan değişikliği ile önerilen ibadet alanının 250 metrelik hizmet yarıçapı içinde iki ayrı ibadet alanı daha bulunmasının söz konusu yönetmeliği aykırı olduğu belirtildi.

Fiziksel engelliler parkını ibadet alanı yapmışlar

Dönemin meclis üyeleri Hakkı Sağlam, Özgür Aydın ve İbrahim Doğan tarafından açılan iptal davası, İstanbul 12. İdare Mahkemesi tarafından 18 Temmuz 2019 tarihinde karara bağladı. Dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda yaklaşık 7 bin metrekarelik parselin mevcut planlarda, ‘kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanı’ olarak belirlendiği, mevcut durumda da fiziksel engeliler için park ve yeşil alan olarak kullanıldığı belirtildi. Alanda doğal bitki örtüsü ile sık dokuda yetişkin ağaçlar bulunduğu vurgulandı. İBB tarafından gerçekleştirilen 24 Ağustos 2017 tarihli plan değişikliği ile daha önce parsele verilen ‘fiziksel engelliler parkı’ işlevinin ‘ibadet alanı’ olarak değiştirildiği kaydedildi.

Mehmet Sekmen’in Kartal Belediye Başkanı olduğu dönemde, Kartal Meydanı’ndaki kütüphane de yıkılmış, ancak yerine cami yapılmamıştı.