Faytonların kaldırılması için pedal çevirdiler

İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen Don Kişot Bisiklet Kolektifi üyeleri, Adalar’daki atlı faytonların kaldırılması için ‘Faytondan in bisiklete bin’ sloganıyla Kadıköy Rıhtım’dan Bostancı’ya kadar pedal çevirdi.

Kadıköy’deki Adalar İskelesi önünde buluşan Don Kişot Bisiklet Kolektifi üyesi 25 kişilik bir grup, Adalar’daki atlı faytonların kaldırılması için Bostancı’daki Adalar İskelesi önüne kadar bisiklet sürdü.

Ekrem İmamoğlu’na sözünü tut çağrısı

Bostancı’da basın açıklaması yapan grup, “Talebimiz; Türkiye’nin faytonculuk yapılan her yerinde ‘daha az fayton’ veya ‘atlar için daha iyi yaşam koşulları’ değil, atlı faytonların tamamen kaldırılmasıdır!” sözleri yer alırken, açıklamayı yapanlar 2019 yerel seçimleri öncesinde atlı faytonları kaldıracağı sözü veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bu sözünü yerine getirmesi istedi.

Sürüş boyunca “Faytondan in bisiklete bin”, “İsyan, beygir, özgürlük”, “Dur de dur de köleliğe dur de dur de dur de faytonlara dur de”, “Atların plakası olmaz” yazılı dövizler taşıyıp slogan atan grup yol boyunca alkışlarla desteklendi.