Kartal’da Dünya Barış Günü mitinginden görüntüler

- Yorumlar

İstanbul Kartal’da 2019 yılı 1 Eylül Dünya Barış Günü için başta HDP olmak üzere birçok sivil toplum kurulu ve siyasi parti Kartal Meydanı’nda buluştu. İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen barış mitingine on binlerce insan katıldı.

Diyarbakır, Mardin ve Van’da seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması protesto edildi. Vatandaşlar “Kayyumlara karşı halkın iradesi” ve “Savaşa karşı barış” sloganları attı. Mitinge Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Ali Şeker, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

hdp-kartal-baris-mitingi

Hakkında açılan bir davadan dolayı imza vermek zorunda olduğu için Barış Mitingi’ne katılamayan Mardin seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, eyleme mesaj gönderdi. Ahmet Türk’ün mitinge gönderdiği mesaj da, “Barış; adalet, eşitlik ve özgürlükle gelecek. İradesine sahip çıkan, kayyımlara teslim etmeyen halkın kararlılığı, örgütlü duruşu ve mücadelesiyle gelecek. Hem ülkemizde hem de bölgemizde çatışma ve savaşa karşı barışı örgütleyeceğiz. Bu vesileyle 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

hdp-kartal-baris-mitingi

Her kurumun kendi taleplerinin olduğu pankartla yer aldığı yürüyüşte renkli görüntüler oluştu. Sloganların dinmediği yürüyüşte, “Hasankeyf’ten Kaz Dağları’na, Munzur’a talana son”, “Kayyuma karşı halkların iradesi”, “Jin jiyane jiyanê ne kuje” dövizleri taşındı.

hdp-kartal-baris-mitingi

Türkiye’de iktidarın hukuku işine geldiği gibi kullandığını ifade eden Canan Kaftancıoğlu, “Muktedirin hukuku işine geldiği gibi kullandığı, hukukun üstünlüğünü değil üstünlerin hukukunun hakim olduğu, işine gelmeyen kişileri, anlayışları hukuk sopasıyla cezalandırıldığı bir dönemden geçiyoruz. Nasıl İstanbul’da 31 Mart seçimlerini iptal ederek hukuk darbesiyle 23 Haziran seçimlerine gittiysek şimdi de Diyarbakır, Van ve Mardin’de kayyum atayarak yine hukuksuz bir şekilde bir süreç işletiliyor” dedi.

hdp-kartal-baris-mitingi

Mitingde ortak açıklamayı Şebnem Korur Fincancı ve yazar Orhan Alkaya okudu.

hdp-kartal-baris-mitingi

Ortak metinde öne çıkan kısımlar şu şekilde:

– Bu ülkenin yurtseverleri, Savaşa karşı barış diyen emekçiler, doğamıza, suyumuza, havamıza, madenlerimize sahip çıkanlar, halkların kardeşliğin için, ortak vatan, eşit haklar mücadelesinde yer alanlar, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına karşı direnen yürekli kadınlar, işi, ekmeği, geleceği için mücadele eden ezilen halklar, emekçiler, Nazi Almanya’sının 80 yıl önce Polonya’yı işgal ederek 2. Dünya Savaşını başlatmasının yıl dönümünde düzenlediğimiz 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingimize hoş geldiniz.

hdp-kartal-baris-mitingi

– Tek adam yönetimine karşı olan toplumsal kesimlerin çok yönlü mücadelesi önümüzdeki süreçte hayati önem taşımaktadır. Ülkemizi savaş bataklığına sürükleyen, savaş ve silahlanmanın faturasını, zamlar, düşük ücretler, işsizlik, sefalet olarak emekçilere kesen, ülkemizin doğasını, suyunu, madenlerini emperyalistlere rant için peşkeş çekenler, tüm bu politikalara karşı çıkan toplumun işçi, emekçi, kadın, çevreci kesimlerinin sesini boğmaya çalışan, kaybettiği seçimleri, hukuk dışı yollarla kayyum atamaları ile halkın iradesini gasp edenlerin izlediği politikalar, tek merkezlidir. Tek adam yönetimidir. Aynı politik merkezdir. Ancak, ömrünü baskı, yasak ve savaş politikaları ile uzatmaya çabalamaktadır.

hdp-kartal-baris-mitingi

– Barış, bir çocuğun gördüğü en güzel düştür. Alman şair Bertold Brecht, savaş hakkında en kısa şiirini yazdı. ‘Savaş istiyoruz…. En önce vuruldu bunu söyleyen.’ İki dünya savaşının kayıplarını, acılarını, tahribatını görmüş olan dünyamızda barış hala kazanılamadı. Barış sloganlarını duvarlara, defterlerine yazan gençlerimiz hala vurulur, gözaltını alınır.

hdp-kartal-baris-mitingi

– Savaş makineleri, hala milyonlarca insanı öldürmeye, yerinden, yurdundan etmeye devam ediyor. Libya’da, Suriye’de, Afganistan’da, Yemen’de yaşandığı gibi. Akdeniz, bir ölü deniz ve mülteci mezarlığına dönmüştür.

hdp-kartal-baris-mitingi

– Bölgede ve ülkemizde savaşın, silahların sesi, yoksulluğun, açlığın, işsizliğin, mülteci dramının, kadın cinayetlerinin sesini bastırmaktadır. Ülkenin gündemindeki ekonomik kriz arka plana atılarak, işsizlik ve sefaletin boyutu küçümsenmektedir. Bir merminin fiyatını tartıştırmakta, asgari ücretli, işçi ve kamu emekçilerinin sefalete mahkum edilmesi adeta meşrulaştırılmaktadır. Kadın cinayetleri giderek politik bir mahiyet kazanmıştır.

hdp-kartal-baris-mitingi

– Hükumet, işçilere ve kamu emekçilerine toplu pazarlık görüşmelerinde, yandaş ve sarı sendikalarla işbirliği içinde sefalet ücretini dayatmaktadır.

x