Maltepe’de Kaz Dağları için hazırlanan gruba gözaltı

26 Ekim’de Ankara’da yapılacak “Büyük Ekoloji Mitingi”ne katılmak üzere hazırlanan ve dün akşam saatlerinde İstanbul Maltepe’de İdealtepe sahilinde yürüyüş yapan “Kaz Dağları İstanbul Dayanışması Gönüllüleri” gözaltına alındı.

Göz altına alınan çevreci aktivistlerin arasında CHP İstanbul Eylem ve Etkinliklerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Murat Akbaş da bulunuyor. Gözaltına alınan kişi sayısının 8 olduğu öğrenildi.

Çanakkale’de Kaz Dağları Kirazlı Köyü mevkiinde, siyanürlü altın arama faaliyetlerine devam eden Kanadalı Alamos Gold ve Türkiye’deki ortağı Doğu Biga Madenciliğin, 13 Ekim’de dolacak olan ruhsatının iptal edilmesi için Kaz Dağları İstanbul Dayanışması tarafından dün Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda “Maden Ruhsatının Yenilenmesine Hayır” başlığı ile yapılan çağrıya yüzlerce kişi katıldı.

Kadıköy Demokrasi Meclisi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bugün Kazdağları için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşe çıkan Koray Türkay, Kerem Gürsu, Eymen Demircan, Kaan Meriç, Canan Hakko, Murat Akbaş, Onur Akceylan ve Cenk Usta olmak üzere 8 arkadaşımız gözaltına alındı.

Yürüyüş Maltepe sahile ulaştığında terörle mücadele polisleri dağılmalarını istemiş bunun üzerine gözaltı işlemi yapılmıştır. 8 arkadaşımız Küçükyalı Polis Merkezine getirildi. Buradan Vatan Emniyet’e götürülecekleri ve savcılığa götürülecekleri bilgisi avukatımız aracılığıyla iletildi. Arkadaşlarımızın herhangi bir sorunu şuan bulunmamakta. Her Yer Kazdağları, Her Yer Direniş!