Kartalspor Yönetimi Mücadeleye Devam Edecek

Küme düşürdükleri Kartalspor’da yönetim durumu hazmedememiş ve Ankaragücü olayı ile ilgili TFF’ye isyan etmişti. Ancak Demirören başkanlığındaki federasyon ligleri tescil etti.

Açıklama yapan Hamza Tozkoparan mücadeleye devam edeceklerini duyurdu. Ancak 16 Haziran’da genel kurul olacağı için bu mesajın mevcut küme düşüren yönetimle sınırlı 10 gün için mi yoksa kurumsal bir mücadele mi olacağı henüz belli değil.

İşte Kartalspor’un yaptığı açıklama:

TFF’nin Skandal kararına karşı mücadeleye devam ediyoruz.

Kulüp Başkanımız Sayın Hamza Tozkoparan, TFF 1.lig’inin Tescilinin yapılmaması için Türkiye Futbol Federasyonuna yapmış oldukları başvuruya karşılık, TFF’nin Skandal olarak adlandırılacak cevabıyla Türk Futbolunu tehlikeye soktuğunu söyledi.

TOZKOPARAN; Kulübümüz Kartalspor Türkiye Futbol Federasyonundan, PTT 1.Lig 2012-2013 14.05.2013 tarihinde 10637 sayılı dilekçemiz ile ligin tescilinin yapılmamasını talep etmiştir.

Başvurumuz içeriğinde bahsi geçen ve TFF’nin ihlal ettiğini iddia ve ispat ettiğimiz hükümler; 5894 sayılı TFF Kuruluş Kanunu, 2012-2013 sezonu TFF 1.Lig Müsabakaları Statüsü ile TFF Ana Statü 76.maddesidir ki, bu madde FİFA ve UEFA’nın MALİ KRİTERLERİNE ait emredici hükmüdür. Bahsi geçen Ana Statünün 76.maddesi, FİFA ve UEFA tarafından bütün üyesi olan ulusal federasyonlara kanun hükmünde olmak kaydıyla Ana Statüsünde bulunması şartını koyduğu mali kriterler hükmüdür.

TFF basın açıklamamızın ekinde göndermiş olduğumuz 03.06.2013 tarih 2013/35-07/834-12296 sayılı Genel Sekreterlikten çıkan ve Hukuk Kurulu’nun görüşü alınmadan verilen Yönetim Kurulu kararı ile reddedilmiştir. Red gerekçesi MKE Ankaragücü’nün tüzüğüne göre 3 yılda bir Genel Kurul’da onaylanan bütçesinin verilmiş olduğu şeklindedir.

TFF’nin bu kararı, ÜLKE FUTBOLUNU da FİFA ve UEFA nezdinde tehlikeye atmıştır. Şöyle ki;

TFF’nin red kararına dayanak olan MKE Ankaragücü 2010 yılı Genel Kurulunda TFF’ye verildiği söylenen TAHMİNİ BÜTÇELERİN (TFF’nin iddiasına göre 3 yıllık) geçerli olduğu varsayılırsa, MKE Ankaragücü bahsi geçen sezonlarda Süper Ligde mücadele ettiğinden dolayı, TFF’nin de red gerekçesine tek dayanağı olan bu kararı ne yazık ki Süper Ligin TESCİLİNİ de tehlikeye düşürecektir.

Kaldı ki, MKE Ankaragücü Ocak 2010 genel kuruluna ve genel kurulunca onaylanan bilançosuna bakıldığında 01.01.2010-31.12.2010 tarihlerini kapsadığı görülmektedir. Yani TFF’nin dediği gibi 3 yıllık bir bütçe yoktur MKE Ankaragücü’nün 2010 OLAĞAN genel kongresi, Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından iptal edilerek yok hükmünde sayılmış ve bu karar Yargıtay tarafından onaylanarak kesinleşmiştir.

TFF’nin ret gerekçesi kabul edildiği takdirde, FİFA ve UEFA 2012-2013 yılında tescil edilen Süper ligi kabul etmeyerek Şampiyonlar Ligine ve Uluslararası müsabakalara iştirakimizi men edecektir.

Kartalspor Kulübü olarak bu basın açıklamamızda gerçekleri ve bu skandal kararı belgeleriyle kamuoyunun gözler önüne bir kez daha sermiş bulunmaktayız. Konu hakkında Tahkim Kuruluna müracaatımız yapılacaktır.

Kamuoyuna ve tüm sporseverlerin bilgilerine sunarız.

HAMZA TOZKOPARAN

KARTALSPOR KULÜBÜ DERNEĞİ BAŞKANI

2-

4-TFF_KARARI_S2 (1)

4-TFF_KARARI_S2

3-TFF_KARARI_S1

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar