UNESCO ‘2012 Itri Yılı’ ilk olarak Pendik’te anıldı

UNESCO ‘2012 Itri’ Yılı nedeniyle Pendik Belediyesi, 17. Yüzyılın ünlü Türk bestekarı ve dünyanın en çok bilinen bestesi Salavat-ı Şerif’in bestecisi Buhurizade Mustafa Itri Efendi için bir kültür organizasyonu düzenledi. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Ömer Tuğrul İnançer, Itri Efendi’yi anlatırken, sanatçı Ahmet Özhan da Itri’nin ünlü bestelerini seslendirildi.

Ülkemiz için kültürel önemi büyük olan UNESCO “2012 Itri Yılı” etkinlikleri çerçevesinde Pendik Belediyesi de büyük bir organizasyon gerçekleştirdi. 17. Yüzyıl’ın ünlü Türk Bestekarı Buhurizade Mustafa Itri Efendi’nin hayatı ve eserlerinin yer aldığı Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki organizasyona katılımcılar akın etti.

İnançer, “Dünya Müslümanlarının dilinde çevirip durduğu onun besteleridir.”

Programa konuşmacı olarak katılan Ömer Tuğrul İnançer, Itri Efendi’nin hayatıyla alakalı gizli kalmış noktalara değindi. İnançer, “Itri yalnızca bir bestekar değil, çok önemli bir şair, çok önemli bir hattat. UNESCO Itri’yi bu yılın kültür ismi seçtiği için büyük değer değil, Itri ölümünden sonra bıraktığı eserlerle büyük bir değerdir. Düşünün, Itri’nin bıraktığı eserler arasında tüm dünya Müslümanlarının dilinde çevirip durduğu Tekbir ve Salavat-ı Şerif’in bestesi de var” dedi. Itri’de bize kalan belgeli kayıtlar olmadığı için hayatında gizli kalmış noktalar olduğunu da kaydeden İnançer, “Itri’nin bir tasavvuf ehli olduğunu düşünüyorum. Zira bazı eserlerindeki derinliğe baktığınızda, ancak ince bir tasavvufi bakışın getirdiği ibarelere şahit oluyorsunuz” diye konuştu.

Özhan, “Türk Musıkisi’ne büyük katkısı olacak.”

Programda, T.C Kültür Bakanlığı Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Itri Efendi’nin ünlü bestelerini seslendiren sanatçı Ahmet Özhan ise, “Her zaman kültürümüze duyarlılığı ile öne çıkan Pendik Belediyesi, UNESCO tarafından ilan edilen ‘Itri yılı’ nedeniyle bu programı düzenlemekle Türk Musıki’sine büyük bir katkıda bulunmuştur. Bunun için Pendik Belediyesine çok teşekkür ediyorum” dedi. Programda Itri’ye ait Özhan ve İnançer tarafından seslendirilen eserlerin yer aldığı orjinal CD’ler de dağıtıldı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar