Kişisel gelişim uzmanı Oytun Çölok’tan Kartal’da meditasyon seansı

- Yorumlar

Kişisel Gelişim Uzmanı Oytun Çölok, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan program çerçevesinde Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Kartallılarla bir araya geldi. Oytun Çölok salonu dolduran katılımcılara meditasyon hakkında uygulamalı olarak bilgi verdi. Çölok, “Meditasyon, yoğun konsantrasyon ile enerjimizi yükselterek düşünce sistemimizi rahatlatmak, sakinleştirmek ve dinlenmek için yapılan bir tekniktir. Böylece zihin rahatlatılabilir, gereksiz ve olumsuz düşüncelerden arındırılarak yeniden programlanabilir” dedi.

Meditasyonun yararlarını anlatan Çölok, “Günlük yaşam, iş yoğunluğu, ailevi veya maddi sorunlar insanları gergin, mutsuz ve huzursuz eder. Bunun sonucunda olumsuz ve yoğun düşünceler oluşur ve böylece zihinlerde karmaşa yaratılır, sağlıklı düşünceler ve çözümler oluşturulamaz. Böyle durumlarda insan zihni, aşırı yoğunluktan tıkanmış bir kavşağa benzer. Trafiğin sağlıklı akabilmesi için araç akışının kontrol edilmesi, hafifletilmesi ve düzenin yeniden kurulması gerekir. Zihnimizde de bu böyledir. Karmaşa halindeki düşüncelerin düzenlenmesi, kontrol edilmesi ve sağlıklı hale getirilmesi gerekmektedir.

Meditasyon yaparak zihnimizdeki karmaşayı durdurup sakin bir akış sağlayabiliriz. Gereksiz düşüncelerden zihni arındırarak bize çözümler getirecek sağlıklı düşünceler oluşturabiliriz. Geçmişin sıkıntıları veya gelecek ile ilgili korkulardan sıyrılıp içinde bulunduğumuz anın huzurunu yakalayabiliriz. Meditasyon yaparak olumsuz düşünce kalıplarından, zihinsel blokajlardan ve yoğunluğundan zihni arındırarak kısa süre de olsa kendi öz enerjimizin ortaya çıkmasını sağlarız. Enerjimizin yükselmesi ile bilincimizi daha yoğun olarak kullanabiliriz. Düşüncelerimizi etkin olarak yönlendirmeyi ve enerjimizi dengede tutmayı öğreniriz.

En önemlisi meditasyon, kişinin kendini tanımasını ve kendisiyle barışmasını sağlar. Böylelikle dengeli ve huzurlu bir yaşam sürdürebiliriz. Meditasyon, uyku hali veya trans durumu değildir. Kişi, yaşadığı deneyimlerin tamamen farkındadır ve bilinci açıktır” diye konuştu.

Çölok, meditasyon hakkında bilgi verdikten sonra katılımcılara müzik eşliğinde meditasyon yaptırdı. Programın sonunda Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Fügen Mavi, Oytun Çölok’a, katılımı ve katkılarından dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti.

x