Kartal, Maltepe, Pendik dayanışmasından protesto gösterisi

- Yorumlar

17-25 Aralık operasyonlarının ardından Maltepe, Pendik ve Kartal Dayanışması’nın öncülüğünde çok sayıda kişi Kartal Meydanı’nda toplanarak protesto gösterisi yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından müzik dinletileri gerçekleştirildi. Eylemciler 17-25 Aralık soruşturmalarıyla ortaya saçılan iddialar için protesto gösterisi yaptı.

Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı’nın konuşması:

Gezide çocuklarımızı öldürenler mahkemelerden kaçırılıyor. Hukukun nasıl nasıl yok edildiğini görüyorum. Böyle adalet böyle mahkemeler olmaz olsun. Bunlar sadece ormanlarımızı çalmıyor. Çocuklarımızı değer yargılarımızı da çalıyor. Bu daha başlangıç Meydanları sokakları boş bırakmayalım. Örgütlü bir halkı hiç bir güç yenememiştir. Kuruluşumuz tek başına olmayacak ya hep beraber ya hiçbirimiz

Öte yandan, AK Parti ilçe binası etrafı polisler tarafından kuşatılarak korumaya alındı.

kartal-protesto

Yapılan ortak basın açıklaması

Herkes sağlıklı ve dengeli bir şekilde yaşama hakkına sahiptir. Herkes barınma hakkına sahiptir. Çevre ve kente ilişkin haklar bir insanlık hakkıdır. Bunu sağlamak devletin asil görev ve sorumluluğudur. Kent toprağını finansal kaynak olarak gören siyasi iktidarın yağmacı kentleşme politikaları sonucunda, kentlerimiz yaşanmaz hale gelmiştir. 11 yıldır ülkeyi tüccar zihniyeti ile yöneten AK Parti iktidarı, Eğitim, Sağlık, Çevre ve İmar politikaları ile bütün yaşam alanlarımıza saldırmaktadır. Kamu arazileri, kişiye özel ayrıcalıklı İmar Hakları ile yandaşlara peşkeş çekilmiş, oluşan rantın paylaşımında çıkan kavga sonucu 17 ARALIK yolsuzluk skandalıyla ayakkabı kutularında ortalığa saçılmıştır. Bizim olanı, bizden çalınanı geri istiyoruz; parklarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, mahallelerimizi, derelerimizi tarihi ve kültürel varlıklarımızı geri istiyoruz.

kartal-protesto

Kentsel dönüşüm projesinin ve özelleştirmenin yapıldığı kamusal alanlara dikkat çekilen basın açıklamasında şu örnekler verildi:

– “Cevizli Tekel Kamusal Alanı, neredeyse bedelsiz olarak Özel Şehir Üniversitesine 49 yıllığına tahsis edildi. Deprem toplanma alanımız ve şehir parkımız çalındı.

– Maltepe Sahili deprem gerçeğine rağmen 3.5 km doldurularak  kentin denizle ilişkisi kesildi. Denizimizi çaldılar.

kartal-protesto

– Yunus Çimento Kamusal Alanı, TOKİ Bakanlığı tarafından yapılan özel planla yandaşlara satıldı.

– Gülsuyu ve Gülensu Mahallelerinin birliğinden ve dayanışma geleneğinden korktukları için, devlet desteği ile çeteleştiler. Barınma hakkımız çalınıyor.

– Kartal’daki mahallelerde kentsel dönüşüm dayatması ile vatandaş müteahhitlerin insafına terkediliyor. Düşük ve orta gelirlilerin kent merkezlerinde yaşam hakları çalınıyor.

kartal-protesto

– Pendik Bosna Parkı, yapılaşmaya açılarak, ticarethaneye dönüştürülmek isteniyor. Sağlıklı Çevrede yaşam hakkımız elimizden alınıyor.

– Kartal, Pendik ve Tuzla’da bazı bölgeler, hiçbir bilimsel veriye dayanmaksızın “riskli alan” ilan edildi. Bu, yoksulların kent merkezlerinden sürgün edilmesidir. Yaşam alanlarımızı alanlarımız çalınıyor.

x