Bülent Arınç AKP’den istifa mı etti?

- Yorumlar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, ‘istifa ettiği’ şeklinde yorumlanan ifadeler kullandı.

Yeni kabinede görev alıp almayacağı sorulan Bülent Arınç, “Yeni bir başbakan geliyor. Yeni başbakan hükümetini teşkil edecektir. Mutlaka çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ona da imkan sağlamak için bizim bazı düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekiyordu. Ben bana yakışanı yaptım. Herşey yeni başbakanımızın takdirinde.” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantının ardından gazetecilearin sorularını yanıtladı. Arınç, bu açıklamasının bir istifa olarak mı anlaşılması gerektiğini sorulması üzerine ise “Nasıl istersen anla. Yorum serbest. Doğru olanı yaptık. Usul böyledir. Yeni başbakanımız varsa, yeni başbakanımızın kendi ekibini seçme hakkının verilmesidir. Bu, hem bir önceki başbakanımız için sağolsun o bizi tercih etmiş, başbakan yardımcısı olarak görevlendirmiştir. Hem ona bir teşekkür hem de yeni başbakanımıza rahat olun, çalışma arkadaşlarınızı rahatlıkla seçin. Biz size de teşekkür ediyoruz dedik. Bu, benim için güzel birşey.” cevabını verdi. Arınç’ın bu cevabı, istifa dilekçesini vermiş olması olarak yorumlandı.

x