Ali Kılıç, Takvim Gazetesi’ne dava açtı

- Yorumlar

Maltepe Belediye Başkanı CHP’li Ali Kılıç, hakkında asılsız haberler yaptığı gerekçesiyle Takvim gazetesi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Takvim Gazetesi’nde 22 Ağustos manşetinde ‘O isim Ali Kılıç’ ve iç sayfalarda ‘Almanyalı’ başlığıyla yayınlanan haberde Ali Kılıç’ın Alman istihbaratıyla ilişkide olduğu ve Deniz Baykal’ı koltuğundan eden kasetin servis edilmesinde Kılıç’ın parmağı olduğu suçlamaları yer almıştı.

DENİZ FENERİ YOLSUZLUĞUNU GÜNDEME TAŞIMIŞTI

Takvim gazetesinde yayınlanan haberin ardından açıklama yapan Kılıç, Deniz Feneri davasını Türkiye gündemine taşıdığı için bazı çevrelerin rahatsız olduğunu ve kendisini hedef aldığını belirterek, “Hakaret ve karalamaya dayanan bu asılsız haberler eğer doğruysa bugünden istifa ederim” demişti.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın avukatı Ergün Özer, gazete hakkında suç duyurusunda bulunarak, müvekkili için tazminat davası da açtı. Özer, suç duyurusu dilekçesinde, davaya konu yazının, haber yapmanın temel ölçütlerinden “yayının gerçek olması”, “kamu yararı”, “güncellik”, “özle biçim arasında denge” ilkelerini taşımadığını, tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğunu belirterek bu nedenle yazının basının haber ve yayın özgürlüğü sınırı içerisinde değerlendirilemeyeceğini belirtti. Özer suç duyurusunda, asılsız ve gerçeğe aykırı haber yayınlamak suretiyle müvekkilinin kişilik haklarına saldırıda bulunanların manevi tazminat ödemesini ve ilgili gazetede aynı punto ve sütunlarda tekzip yayımlanmasını talep etti.

1a95b7fac60d47e0_606x868

x