Kartal Adliyesi’nde emekçilerin direnişi büyüyor

- Yorumlar

Kartal’da bulunan Anadolu Adalet Sarayı’nda direnişlerini sürdüren yemekhane ve çay ocağı işçileri, bundan sonra mücadelelerini sendikalı olarak sürdürme kararı aldı. DİSK’e bağlı Dev Turizm-İş Sendikası’nda örgütlenmeye başlayan taşeron işçilerine destek ise her geçen gün büyüyor. DİSK yönetimi ve Dev Turizm-İş temsilcileri dün işçilere destek ziyaretinde bulundu. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işçilerin 70 gündür ücretlerini alamadıklarına dikkat çekerek, “İşsizlik fonundan patronlara para aktarılabiliyor, fakat bu işçiler anasının ak sütü gibi helal olan maaşlarını alamıyorlar. Biz onlarla beraberiz, onların yanındayız” dedi.

BirGün Gazetesi’nden Berivan Tanrıverdi’nin haberine göre; işçilerin Dev Turizm-İş Sendikası’na üye olduklarına da dikkat çeken Beko, “Önce burada çoğunluk tespiti alacağız, daha sonra işçi arkadaşlarımıza yakışan bir toplu iş sözleşmesi yapacağız. Bu işçilerimiz kadro alana kadar mücadeleyi omuz omuza sürdüreceğiz” diye konuştu. İşçilere YARSAV yöneticileri ve Emekçi Kadın Komisyonları da destek verdi.

Cumhuriyet Savcısı Ali Hacıibrahimoğlu, “İşçi kardeşlerimizin yanındayız. Bu direniş başarılı şekilde sonuçlanana kadar yemekhaneye gitmiyoruz, çay içmiyoruz” ifadelerini kullandı.

x