Kreşlerdeki minikler, Picasso’nun eserlerine yeniden hayat verdi

- Yorumlar

Kartal Belediyesi Kreşlerinde eğitim gören minikler, Picasso’nun eserlerine yeniden hayat verdi. Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü, 6 yaş gruplarıyla, her ay bir ressam tanıtma projesi kapsamında “Benim Picasso’m” adlı resim sergisini açtı. Ünlü ressam Pablo Picasso’nun unutulmaz eserleri, Kartal Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezlerinde eğitim gören çocuklar tarafından yeniden yorumlandı.

Ünlü ressam Picasso’nun, ‘Ben ünlü bir ressam oldum fakat bir çocuk gibi resim yapamadım’ ifadesinden yola çıkılarak oluşturulan sergiyle, çocukların hayal dünyalarının ne kadar zengin olduğu ve keşfedilmesi gerektiği vurgulandı. Anaokulu çağındaki çocukların düşüncelerini resim yoluyla ifade edebilmelerini sağlamak, görsel –bilişsel hafızalarını desteklemek ve hayal güçlerini geliştirmek amacıyla düzenlenen sergi, Kartal Belediye hizmet binası fuaye alanında halka açıldı.

Açılışa; Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve kızı Zeynep Öz’ün yanı sıra Kartal Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin, Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay, Meclis Üyeleri Nihal Korkmaz, Hüseyin Tozkoparan, Tuncay Şahan, Yusuf Altay, Taner Özdemir, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Taki Kahraman, İlçe Yöneticilerinden Saadet Çetinkaya, İsmet Ak, CHP Kadın Kolları Yönetim Kurulu’ndan Saniye Orhan, Aysel Köklü, CHP İlçe Sekreteri Süleyman Güzel, Kartal Belediyesi Kreş Müdürü Enif Yavuz Dipşar, birim müdürleri, Kartal Belediyesi çalışanları, kreş Sorumluları, öğretmen ve öğrenci velileri katıldı.

kartal-kres-picasso-sergi

Kartal Belediyesi Kreşlerinde eğitim veren resim öğretmenleri Dilek Turan ve Gamze Ülger’in minik ve yetenekli elleri yönlendirmesiyle ortaya çıkan “Benim Picasso’m” sergisinde, Kübizmin öncülerinden Picasso’nun renk ve çizgileri, 100 eserle yer alıyor. Miniklerin tuval üzerine akrilik boyayla yaptıkları ve düşüncelerini özgürce yansıttıkları resimler, açılışa katılanların büyük beğenisini ve hayranlığını kazandı.

Serginin açılışında konuşan Kreş Müdürü Enif Yavuz Dipşar, “Sanat eğitimi, yaratıcılığın ön planda tutulduğu, her öğrencinin kişisel gelişimi ve eğilimleri paralelinde yönlendirilmeye çalışıldığı en güvenilir ortamlardan biridir. Temel amacı; çocuğu görmeye, aramaya, sormaya, deneme yapmaya, sonuçlandırmaya yönelik olan sanat eğitimi, eğitimin her kademesinde kesintiye uğramadan devam etmelidir. Biz Kreş Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin sanatla iç içe olmasını, profesyonel eğitmenlerle çalışmalarını ve sürekli birlikte yeni projeler üretmelerini sağlıyoruz, bunu hedefliyoruz” dedi.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay da yaptığı konuşmada, “Sanat eğitimi ile görsel algısı gelişmiş, kendini sanatsal yollarla ifade edebilen, içinde yaşadığı kültürü önce tanıyan, öğrenen, koruyan ve gelecek nesillere taşıma sorumluluğunu üstlenen, dünya kültür mirasına saygılı, yaratıcı ve yapıcı bireyler yetiştirilmesini hedefliyoruz. Sanat eğitiminin bu amaçlarını gerçekleştirebilmesi için eğitimin her kademesinde, kesintiye uğramadan, seviyeye uygun programlarla yerini alması önceliğimiz” ifadelerine yer verdi.

x