‘Türkiye’de Hava Kirliliği’ raporu açıklandı

- Yorumlar

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hazırladığı rapora göre havası en kirli iller Aksaray, Ağrı ve Muş. İstanbul Esenyurt’ta bir gün nefes almaksa 1.5 paket sigara içmekle eşdeğer.

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hazırladığı “Türkiye’de Hava Kirliliği” raporu açıklandı. Kirlilik ölçümü yapılan istasyonlardan alınan verilerle hazırlanan rapora göre hava kirliliğine neden olan PM10 partikülü için 2015’teki yıllık limit 56 mcg (mikrogram)/m3’tü.

41 İLDE LİMİT AŞILDI

Hürriyet’ten Zeynep Bilgehan’ın haberine göre, bu limit 81 ilin 41’inde aşıldı. En yüksek düzeyde hava kirliliği görülen iller Aksaray, Ağrı ve Muş oldu. Aksaray’da yıllık ortalama ölçülen kirlilik 357 μg/m3’le limitin 6 katı. Samsun (İlkadım Hastane), Bursa, Manisa, İstanbul (Esenyurt), Adana (Valilik), Kayseri (Hürriyet) ve Bursa (Beyazıt Cad.) istasyonlarında da yılda 250 günden fazla süre boyunca günde 50 mcg/ m3’ten fazla PM10 düzeyi ölçüldü. Bu arada Türkiye’de bu partikül için verilen limit 50’yken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) için hava kalitesi limiti 20 mcg/m3.

HAVA 2015’TE DAHA DA KİRLENDİ

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı üyesi Doç. Dr. Çiğdem Çağlayan, Türkiye’de hava kirliliğinin özellikle 2015’te ciddi artış gösterdiğini vurgulayarak “Başta akciğer kanseri ve solunum sistemi hastalıkları olmak üzere birçok sağlık etkisi bulunan kirliliğine karşı ulusal ve yerel düzeyde yöneticileri önlem almaya çağırıyoruz” dedi.

TEK YEŞİL İL ÇANKIRI

Türkiye’nin baz aldığı değerlere göre (20 mcg/m3) 40 ilin havası kirlilik limitinin altında çıkarken WHO standartlarına (20 mcg/m3) göre tek temiz il Çankırı.

ESENYURTLU 1.5 PAKET ‘İÇİYOR’

3 büyük ilde durum şöyle; Ankara’da Dikmen ve Ayaş, İzmir’de Bayraklı ve İstanbul’da Esenyurt en kirli ilçeler.

Buralarda ölçülen hava kirliliği normal limitin 3-4 katı yüksekliğinde.

Türk Toraks Derneği’nden Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Aykaç Kongar, kirlilik oranını şöyle anlatıyor: “Esenyurt’ta 1 gün geçirmek 1.5 paket sigara içmekle eşdeğer. Londra’da bu miktar 15 sigara, Pekin’deyse 2.5 paket.”

x