Saatler bu gece 1 saat ileri alınacak – Akıllı telefonu olanlar dikkat!

- Yorumlar

Türkiye pek çok dünya ülkesiyle beraber yaz saati uygulamasına 27 Mart Pazar günü (cumartesiyi pazara bağlayan gece) geçiliyor. Saatler gece 03.00 olduğunda 1 saat ileri alınacak.

Akıllı telefon kullanıcıları,

cihazlarında “otomatik tarih ve saat dilimini” aktif hale getirirlerse, saatleri otomatik olarak ileri alınmış olacak.

Türkiye pek çok dünya ülkesiyle beraber yaz saati uygulamasına 27 Mart Pazar günü (bu gece) geçiliyor. Saatler gece 03.00 olduğunda 1 saat ileri alınacak.

Yaz saati uygulaması, geçen yıl 25 Ekim’de sona ermesi gerekirken, 1 Kasım Genel Seçimleri nedeniyle 8 Kasım’a ertelenmişti. 8 Kasım’da başlayan ve yaklaşık 4,5 ay süren kış saati uygulaması, 27 Mart 2016 Pazar günü yaz saati uygulamasına geçilmesiyle beraber sona erecek. Kış saati uygulamasına ise 30 Ekim 2016 Pazar günü 04.00’ten itibaren bir saat geri alınarak geçilecek.

SAATLERLE OYNAMA FİKRİ BENJAMIN FRANKLIN’DEN ÇIKTI

Gün ışığından daha çok faydalanmak için ortaya çıkan yaz/kış saati uygulaması fikri 1700’lü yıllara dayanıyor.
Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için The Journal of Paris adlı gazetede imzasız bir mektup yayımladı.

PANJURLU EVLERE EK VERGİ PAKETİ BİLE ÖNERMİŞTİ

Hatta daha sonra bu mektubundaki önerileri 1784 yılında Fransa hükümetine israfı önlemesi için yeni bir vergi paketi olarak önerdi. Panjurları vergilemek, mumları karneye bağlamak ve insanları gün doğumu sırasında kilise çanları ve top ateşiyle uyandırmak gibi öneriler içermekteydi. Sonradan ABD’ye döndüğünde saatlerin kışın geri alınması yazın da ileri alınmasıyla gün ışığından daha çok faydalanılacağını ispatlayarak bu işin mucidi olarak tarihe geçti.

İLK ALMANYA’DA BAŞLADI

Gün ışığından daha çok faydalanmak için yaz/kış saati uygulamasına ilk geçen ülke 1916 yılında Almanya oldu. ABD’de ise ilk olarak 1918’de Başkan Woodrow Wilson tarafından yürürlüğe sokuldu.

x