15 Temmuz Şehitler Çeşmesi törenle hizmete açıldı

- Yorumlar

Üsküdar Belediyesi tarafından 15 Temmuz’un 1.yıl dönümü kapsamında yaptırılan 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi törenle hizmete açıldı.

Üsküdar Çengelköy’de, Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan açılışa Vali V. Şahin ve AK Parti İstanbul Milletvekili O. Yılmaz, Üsküdar kaymakamı M. Güler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı F. Dönmez, Üsküdar Belediye Başkanı H. Türkmen, AK Parti İstanbul İl Başkanı S. Temurci, İstanbul Müftüsü H. K. Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.

Gül şerbeti de akacak

Üsküdar Belediyesi internet sitesinde verilen bilgilere göre, 35 ton ağırlıkta ve 4,5 metre yükseklikte inşa edilen çeşme için yekpare mermer kullanıldı. Çeşmenin şekli kan ve göz yaşını temsil eder şekilde yapıldı. Ayrıca çeşmenin içerisinde bulunan 8 hare cennetin 8 kapısını temsil ediyor. Çeşmenin ön yüzünde; ‘’Cennet, kılıçların gölgesi altındadır’’ hadis-i şerifi yazarken arka tarafında da İnsan Suresi 17. Ve 18. Ayetleri yer alıyor. Açılış gününe özel gül şerbeti akıtılan çeşmeden, mübarek gün ve gecelerde de gül şerbeti akacak.

Duygu dolu anlar

Açılışta, 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’ne yansıtılan video gösterisi ve Erdoğan’ın görüntüleri izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Program dualar ve selalar eşliğinde protokol üyelerinin kurdele keserek çeşmenin açılışını gerçekleştirmesiyle ve vatandaşlara gül şerbeti dağıtılmasıyla son buldu.

x