Turkcell, Ali İsmail Korkmaz davasını kaybetti

- Yorumlar

İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülen duruşmada, Ali İsmail Korkmaz Vakfı’na (ALİKEV) destek olmak amacıyla başlattığı kampanya sonrası 12 yıldır çalıştığı Turkcell tarafından işten çıkarılan Fizik Mühendisleri Odası (FMO) İstanbul Şube Başkanı Alper Mertoğlu, açtığı işe iade davasını kazandı.

Turkcell İş Zekası ve Sistemleri biriminde müdürlük yapan ve işyerinde muhalif kimliğiyle bilinen Alper Mertoğlu, Ali İsmail Korkmaz Eğitim Vakfı’na (ALİKEV) destek amacıyla düzenlenen “Kıtadan kıtaya düşlerinde özgür dünya” kampanyasında aktif rol üstlendiği için tazminat ödenmeksizin işinden çıkarılmıştı.

TMMOB Fizik Mühendisleri Odası İstanbul İstanbul Şube Başkanı Alper Mertoğlu’nun Turkcell’e açtığı davanın ilk duruşması dün (19 Aralık) Kartal Anadolu Adliyesi’nde görüldü.

Dava öncesinde açıklama yapan Alper Mertoğlu, davanın Ensar’ın kokuşmuşluğu ve onun arkasında olanların karanlığı ile Ali İsmail’in güzel düşleri arasında olduğunu söyledi ve mücadelemiz devam edecek dedi.

İlk duruşmada işe iade davasını kazanan Mertoğlu, “Ali İsmail’in güzel hatırasına armağan olsun,daha güzel günler göreceğiz!” diye konuştu.

Ali İsmail Korkmaz’ın düşlerine sahip çıktık

Duruşma öncesi İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Mertoğlu, “Sadece benim davam için değil, Ali İsmail’in güzel hatırasına ve düşlerine sahip çıktığımız için buradayız. Ben de aynı duyguyla temmuz ayında ALİKEV yararına bir kampanya düzenledim. ’Ensar’cı Turkcell yönetimi, bu kampanyayı ve Ali İsmail Korkmaz ismini içine sindiremediği için beni işten attı. Bu dava haksız işten çıkarma davası olsa da, bununla beraber ülkedeki bazı çelişkileri ortaya koyma açısından anlamlı. Yaşadığımız çelişki, Ensar’ın temsil ettiği karanlık ile Ali İsmail’in aydınlığı arasındaki çelişkidir. Tekrar gururla söylüyorum, tercihimizi Ali İsmail Korkmaz’ın aydınlığından yana yapacağız” dedi.

Beyaz Yaka Platformu’nun da destek verdiği açıklama sonrası 8. İş Mahkemesi’nde görülen duruşmada işe iade kararı verildi.

x