HDP Eş Genel Başkanı Temelli Sancaktepe ilçe kongresinde konuştu

- Yorumlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sancaktepe ilçe kongresi yapıldı. Kongreye katılan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Temelli’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

24 Haziran seçimlerine giderken diyorduk ki, “mutlaka kazanacağız” ve kazandık, o barajı bunların başına yıktık, şimdi de mücadelemiz sürüyor. Bütün arkadaşlarımız özgür kalana kadar, yerinden yurdundan edilmiş tüm yoldaşlarımız yurduna dönene kadar, bu ülkeye barış gelene kadar bu mücadele sürecek.

BU DEVLET BARIŞTAN YANA OLANA KARŞI SAVAŞA GEÇİYOR

Kim ki bu sesi yükseltiyor, kim ki barıştan yana, demokrasiden yana, halkların ortak geleceğinden yana irade ortaya koyuyorsa, Erdoğan rejimi ona karşı saldırıya geçiyor, devlet ona karşı saldırıya geçiyor. Tıpkı barıştan, demokrasiden yana tavrını ortaya koymuş, bu işin sorumluluğunu üzerine almış, üzerine düşeni de layıkıyla yerine getirmiş Sırrı Süreyya Önder gibi.

Sırrı Süreyya Önder cezaevine girdi. Bir cezası olduğu için değil, barıştan yana sevdası olduğu için bu devlet saldırdı. İntikam alma hırsıyla tüm yoldaşlarımıza bu zulmü reva görüyor. Binlerce arkadaşımız tutsak, binlerce arkadaşımız yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Bu arkadaşlarımız barış istedi, demokrasi istedi, ‘’gelin ortak vatanımızda demokratik cumhuriyeti birlikte var edelim’’ dedi. Karşılığında gördükleri muamele bu.

Bu devlet barış istemiyor, demokrasi istemiyor, savaş istiyor. Bu devlet Kürt düşmanlığından beslenen bir iktidarla yoluna devam etmek istiyor. Biz de diyoruz ki “bu düşmanlığa, bu savaşa ve bu zulme son vereceğiz”.

YERELDE İKTİDAR İÇİN ARALIKSIZ ÇALIŞACAĞIZ

Şimdi aramızdaki farklılıklar üzerinden siyaset yapma zamanı değil. Şimdi farklılıklarımızdan güç alıp bu zulüm iktidarına karşı ortak mücadeleyi hayata geçirme zamanıdır. Biz de bunu yapacağız. Yerel seçimlere gidiyoruz. Olduğumuz her yerde 7 gün 24 saat aralıksız bir şekilde çalışarak HDP’yi güçlü bir şekilde iktidara taşıyacağız. Yerel iktidara taşıyacağız.

Bu mücadelenin sonunda, yerellerde iktidara gelerek AKP – MHP faşizmini gerileterek atacağımız bu adım Türkiye demokrasisinin önündeki büyük tıkanıklığı açacak. Faşizmi tarihin çöplüğüne süpüreceğiz. Türkiye’nin demokrasi ve barış yolunu hep birlikte açacağız. İşte o zaman tüm arkadaşlarımız özgür kalacak, tecrit kırılacak. Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak ve tüm yoldaşlarım, tüm arkadaşlarım özgür kalacak. Buna inanıyorum. Bu inancımız bizi her geçen gün her şeye rağmen daha güçlü kılıyor.

Asla umudumuzu yitirmeyeceğiz. Bir sabah kalkıyoruz Sevgili Sırrı hapse giriyor. Bir sabah kalkıyoruz Sevgili Selahattin’in cezası onanmış. Bir sabah kalkıyoruz bir yoldaşımız ülkeyi terk etmek zorunda kalmış. Hepsi bizim için hüzündür ama tüm bunlara rağmen ne baş eğeriz ne umudumuzu eseriz. HDP umudun partisidir. Bizler yürüdükçe bu yol açılacak, bu ülke değişecek, dünya değişecek. Bizler yürüdükçe bu ülkeye barış gelecek.

x