Sancaktepe terör saldırısı için karar çıktı

İstanbul Sancaktepe’de askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi sırasında gerçekleştirilen ve 6’sı asker 9 kişinin yaralandığı bombalı saldırı davasında 2 sanık ağırlaştırılmış müebbet ve 154‘er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanıkların son savunmalarını yapmalarının ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Mahkeme, sanıklar İrfan Kılıç ve Mehmet Akif Uslu’yu PKK terör örgütü üyesi olmak ve devletin birliğini, bütünlüğünü bozmaya teşebbüs suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar İrfan Kılıç ve Mehmet Akif Uslu’yu bombalı saldırıda 6’sı asker 9 kişinin yaralanması yönünden ve patlayıcı madde bulundurmak suçlarından da hapse mahkum etti. Sanıkları her bir kişi için kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 16’şar yıl olmak üzere 144’er yıl, patlayıcı madde bulundurmaktan ise 10’ar yıl olmak üzere toplamda 154’şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Şaban Uslu, Abdulbaki Uslu ve Umut Uslu hakkında örgüt üyeliği ve örgüte yardım suçlarından her türlü şüpheden uzak delil elde edilmediğinden beraatlerine karar veren mahkeme heyeti, firari bir sanığın ise dosyasının ayrılmasına hükmetti.

Sancaktepe Saldırısı nasıl gerçekleşti

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 12 Mayıs 2016 tarihinde İsmail Hakkı Tunaboylu Kışlası’nda görevli askeri personelin sivil servis aracıyla kışladan çıktıktan sonra seyir halindeyken Samandıra Kışlası civarında bir patlama olduğu, meydana gelen patlamada servis aracı ile etraftaki ev ve iş yerlerinde hasar meydana geldiği belirtildi.