Eski AK Partili Kurt: AK Parti ‘one man show’a dönüştü

- Yorumlar

Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına katılan AK Parti Diyarbakır Eski Milletvekili Abdurrahman Kurt, AK Parti’nin bazı kritik noktalarda yerel seçimleri kaybetme sebeplerini anlattı. Kurt, “Bu parti kurulurken kolektif bir akıl partisi olarak kuruldu. Şimdi gittiğimiz nokta ‘one man show’ noktası” dedi.

Abdurrahman Kurt, Abdullah Öcalan ile ilgili kararın, bir boyutuyla seçim arifesinde birilerinin açlık grevi üzerinden provokatif bir ortam yaratma çabasının önüne geçmek diğer bir boyutuyla ise, gerginlik oluşturmamak ve süreç içerisinde sertliğin tarafı olarak görünmemekle ilgili bir karar olduğunu söyledi. Kurt, “AK Parti kendi Kürt seçmenini kaybediyor, gidip HDP’nin Kürt seçmeninden medet umar duruma düşüyor. Asıl üzücü olan bu” açıklamasını yaptı.

AK Parti’den beklediği oranda yanlıştan dönüş işaretleri görmediğini de söyleyen Kurt, “Toparlanır mı, bunu hep beraber göreceğiz. Ama toparlanmazsa yine kaybedecek olan Türkiye olur. CHP, HDP, İYİ Parti ittifakı veya Saadet Parti’si bu boşluğu doldurmuyor. Bu yüzden AK Parti yanlışta ısrar etme lüksünü çok fazla kullanıyor” dedi.

AK Parti’nin kritik noktalarda seçimi kaybetmesinin sebeplerini de sıralayan Abdurrahman Kurt, “AK Parti kadrolaşmayla ilgili kendi dünyasının, kendi gerçeklerinin, kuruluş felsefesinin dışında bir yönelime gitti. Bu parti kurulurken kollektif bir akıl partisi olarak kuruldu. Şimdi gittiğimiz nokta ‘one man show’. Toplum bundan rahatsız. Bütün iyilikler bir kişiye, bütün kötülükler herkese şeklinde bir yaklaşıma dönüştürüldü. AK Parti’ye sonradan girip nemalanan bir kesim oluştu. Bu kesim işi, eski, gerçek AK Partililer orada olamasın diye alabildiğine paralı tetikçiliğe döktü. Bunlar hayatın gerçekleri, bunu görmek lazım” diye konuştu.

x