Pendik’te halk bu pazar sandığa gidiyor

- Yorumlar

İstanbul Pendik’te belediyenin Bosnalı Şehit Çocuklar Parkı’nda inşa ettiği tesisin hangi amaçla hizmete sunulacağı halk tarafından karar verilecek. Belediye kütüphane açma imkanları varken, “kütüphane mi yoksa kafe mi yapalım” diyerek oylama yapacak.

Pendik Belediyesi, Bosnalı Şehit Çocuklar Parkı’na bir yapı inşa etti. Belediye bu yapıyı tam olarak ne amaçla kullanılacağına karar vermeyerek kararı bölge halkına bıraktı. Aslında belediyenin bir yapıyı inşa ederken tam olarak gereksinime göre inşa etmesi doğru bir yöntem. Pendik Belediyesi’nin inşa ettiği bu yapının ne amaçla kullanılacağını ilgili üç mahallede yaşayan 12 yaş ve üzeri Pendikliler karar verecek.

“Kütüphane mi, kafe mi olsun?” diye sormak da nereden çıktı

Toplam 12 bin 795 metrekare alanıyla bölgenin en önemli parkı olan Bosnalı Şehit Çocuklar Parkı’nı yenileyen Pendik Belediyesi içinde inşa ettiği kapalı tesisin de kütüphane mi, kafe mi olacağı konusunda kararı mahalle sakinlerine bıraktı. Bu parktan en fazla yararlanan Sapanbağları, Yeşilbağlar ve Yeni Mahalle sakinleri, 16 Haziran Pazar günü saat 10.00-17.00 saatleri arasında oy kullanarak tercihini yapacak. Oylar, mahallelere göre ayrılan üç sandıkta kullanılacak.

Belediyenin seçtiği bu yöntem de farklı görüşleri beraberinde getirdi. Zaten her yerde kafe gibi yerler mevcut. Böyle bir yapının doğrudan kütüphane yapılması daha doğru olmaz mı? Oylamadan kafe sonucu çıkması sanki daha büyük ihtimal gibi duruyor. Çok kararsız iseler hem kütüphane hem de kafe halinde düzenleyebilirlerdi. Umarız hiçbir belediye bunu örnek alıp da “Kütüphane mi, kafe mi olsun?” şeklinde bir oylama yapıp da bir kütüphanenin yapılma ihtimalini düşürmez. Belki de oylamadan kütüphane çıkar. Sonucu hep beraber pazar günü göreceğiz.

pendik kutuphane

x