Karamollaoğlu, Kutan ve Gül aynı platformda buluştu

- Yorumlar

Müslüman ülkeler arasındaki işbirliğini artırmak için 1997’de kurulan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik Örgütü’nün 22’inci yıldönümünde SP Lideri Temel Karamollaoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve SP eski lideri Recai Kutan konuşma yaptı.

Burada konuşan Recai Kutan “28 Şubat postmodern darbesinin en önemli sebeplerinden biri Türkiye’nin D-8 hamlesiydi” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu “22 yıl önce, temeli bu binada atılmış D-8’i bugün anıyoruz. Bugün burada bulunan herkese şahsım ve partim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Elbette, D-8’leri konuştuğumuz mekanda, kuruluşunda büyük emeği geçen Necmettin Erbakan’ı anmadan geçemeyiz.” dedi.

‘BİR ÜLKENİN KENDİ EVİ DÜZENLİ DÜZENLİ VE İTİBARLI OLMAZSA, NE KENDİSİNE NE DE ÇEVRESİNE FAYDASI OLUR’

Abdullah Gül “Her şeyin başı herkesin kendi evinden geçiyor” diyen Gül “Bir ülkenin kendi evi düzenli ve itibarlı olmazsa, o zaman kendisine bir faydası olmadığı gibi, samimi olarak çok önem verdiği İslam dünyasının meselelerine de bir katkısı olmuyor. O yüzden itibarlı ülke sayısı İslam dünyasında artmalı. Ama önce evin düzenli olması lazım. İnsan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, diyalog ve huzurun sağlanması gerekiyor. Bunlara yumuşak güç diyoruz. Ülkeler ancak yumuşak güçle gerçekten güçlü olabilir. Bunun yolu da demokrasi standartlarının ve hukuk standartlarının yükseltilmesi, insan hakkı meselelerinin halledilmesi ve bütün enerjilerimizin ülkelerin kalkınmasına sarf edebilmemiz. Bunlar sağlandığında, çok daha fazla dayanışma, işbirliği ve beraber çalışma şartlarını beraberinde getirecektir. Hocamız o dönem adım attı, bunları hayata geçirmek de o ülkenin düşünürlerine bilim adamlarına siyasetçilerine düşmektedir” diye ekledi.

x