Android 10 çıktı, işte yenilikler

- Yorumlar

Android 10 sonunda bitti! Android Q ismiyle geliştirilmeye başlanan bir sonraki büyük Android güncellemesi bugün cihazlara yayılmaya başladı.

Her zamanki gibi, Android 10 ilk önce Google’ın Pixel telefonlarına geliyor. Google, bu arada Android için yeni bir marka stratejisi getirdi, bu nedenle bu sürümde “Q” adı yok. Google’ın mobil işletim sistemi “Android 10” ismi ile çıktı.

Android 10 yeni özellikler

Android 10, dünyanın en popüler mobil işletim sistemine bir dizi değişiklik getiriyor. İlk olarak, telefonun içinde kaydırma hareketleriyle gezinmenizi sağlayan bir navigasyon geliyor. Ayrıca karanlık tema için tam bir destek sunuluyor, bu da tüm sistem UI’sini ve desteklenen tüm uygulamaları her zamanki siyah metinden beyaz bir arka planda beyaz bir metne dönüştürecek. Bu seçenek bir telefonun ışık miktarını önemli ölçüde azaltır ve OLED ekranlarda pil ömründen tasarruf sağlar.

Google, Android 10’un piyasaya sürülmesi için Google uygulamalarının “tümü” için karanlık mod desteği de vaat etti. Bu nedenle tüm Google uygulamalarının güncelleneceğini ön görebiliriz.

Bildirimler, geleneksel olarak Android’in en iyi özelliklerinden biridir ve Google, yeni bir Android sürümünün bu konuda bazı gelişmeler olmadan çıkmasına asla izin vermez. Bu yıl, bildirim paneli gelen mesajları ayrıştırmak ve doğrudan bildirim panelinde potansiyel olarak yararlı eylem düğmeleri sunmak için cihaz üstü makine öğrenmesini kullanacaktır. Android 10 ayrıca rahatsız edici uygulamaları susturmak ve huzur içinde bazı işler (veya oyun oynamak) yapmanızı sağlayan yeni bir “odak modu” da sunar.

Bu son Android sürümü ile birlikte, Google’ın sistem bileşenleri için yeni ve daha güçlü bir dosya türü oluşturma girişimi olan “Project Mainline” adlı proje ile daha kolay güncellemeler sağlanacak. Genel olarak, Google bu “Google Play Sistem Güncelleştirmeleri” ni markalaştırmaktadır ve bu özellik Google’ın, aylık olarak tam sistem güncellemesine gerek kalmadan “Stagefright” medya yığını, OpenGL ve diğer bileşenlere güncellemeler göndermesini sağlayacaktır.

x