İBB’den 11 kreş için Pendik’te toplu temel atma töreni

- Yorumlar

Pendik, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Sultangazi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Silivri ve Beylikdüzü’nün aralarında bulunduğu toplam 11 ilçede yapılacak 11 kreş için aynı anda temel atma törenleri düzenlendi. Toplu temel atma töreni, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in katılımıyla Pendik’te yapıldı. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ise fotoğraflara görülmedi. Cin’in sosyal medya hesabından temel atma törenine katıldığına dair hiçbir paylaşım yapılmadı.

İmamoğlu, “Şu kreş meselesi, bu şehrin ve bu ülkenin çocuklarının hayatını en fazla değiştirecek olan şey. Bu yatırım, ümit ediyorum ki, İstanbul’a ve ülkemize belki de en büyük katkıyı sunacak proje. Onun için tüm samimiyetimle ifade ediyorum, benim adıma en önemli proje, seçim döneminde vaat edilip bugün de başarılması için can attığım ve hep birlikte başaracağımıza inandığımız kreş projesidir” dedi.

“Bu şehrin çocukları eşit olacak”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu şehrin çocukları eşit olacak” ilkesiyle, seçim meydanlarında verdiği ‘her mahalleye kreş’ sözünü tuttu. İmamoğlu, ilk etapta, “150 mahalleye 150 Kreş” sloganıyla başlatılacak “Yuvamız İstanbul” projesinin il etabının temelini Pendik’te, törenle attı. İmamoğlu’na, eşi Dilek İmamoğlu ve İBB’nin üst düzey yöneticileri eşlik etti. Temel atma töreni için Dolayoba Mahallesi’ndeki şantiye alanını dolduran vatandaşlar, İmamoğlu’na yoğun ilgi gösterdi.

İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle:

– Bugün, 11 noktada süreci başlatmış durumdayız; ama ilk aşamada 150 kreşi İstanbulluların hizmetine sunacağız. Bunun anlamı, binlerce çocuğumuza erişmek, tabi aynı zamanda binlerce kadına, anneye de ulaşmak. Ki 15 bin çocuk hedefliyoruz. Bu, 15 bin annenin de istihdama katılması anlamına geliyor. Şu anda Pendik’teyiz; ama aynı anda Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Sultangazi, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt, Arnavutköy, Silivri ve Beylikdüzü’nde de kreş yapımına start verdik. Bu ilçelerde de hızlıca kreşlerin açılışını hep birlikte sağlayacağız.

– Burada durmayacağız, çocuk sayısı yüksek olan mahallelerden başlanarak hızlı bir şekilde kreş sayımızı 150’ye tamamlayacağız. Kreş hizmeti verilmeyen ilçeleri önceleyeceğimizi Pendik’ten, Dolayoba’dan duyurmak istiyorum. Bu bize, çocuklarımızın geleceğe umutla bakmasını, sorgulayan, akıllı, bilimin ışığında geleceğe güzel bakan çocuklara sahip olmamıza fırsat tanıyacak. Özgüveni olan, özgür biçimde yorumlayan çocuklarımız çok da üretken olacaktır. Onların doğuştan var olan yeteneklerini açığa çıkaracak bu süreci önemseyelim ve sürekli yanında olalım. Tüm İstanbulluların mutlaka bu sürecin birer ortağı olmalarını istiyorum.

DOLAYOBASPOR’A DESTEK

“Burada bir de çok sevilen bir Dolayoba Kulübü var” diyen İmamoğlu, “Buraya kreşimizi yaparken, elbette yakın çevresine de çok güzel dokunuşlar yapacağız. Burada, öğrendik ki 500-600 sporcusu olan bir kulübümüz var. Bugüne kadar binlerce sporcu yetiştirmiş olan Dolayoba Spor’un eskiyen idari binasını yıkıp, yenisini yaptıracağız. Buraya bir daha geldiğimizde hem Dolayoba Spor’un yeni yönetim binasını hem de kreşimizi açılmış bir şekilde ziyaret etmiş olacağım. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bu güzel sürecin doğum günü kutlu olsun” dedi.

x